Ο Ολυμπιακός έμεινε άσφαιρος στη Μόσχα και ηττήθηκε με 80-61 από την ΤΣΣΚΑ την Πέμπτη (03/12) για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Με εξαίρεση το καλό πρώτο επτάλεπτο, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κατώτερος του αναμενόμενου κι επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ να φτάσει εύκολα στην έβδομη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-9 μετά από έξι λεπτά αγώνα, αλλά μετά, κατέρρευσε!

Ενδεικτικά, οι Ρώσοι πρόλαβαν να προηγηθούν στο ίδιο δεκάλεπτο, 20-19, επέτρεψαν μόλις 10 πόντους στην ελληνική ομάδα στο δεύτερο, φτάνοντας στο 39-29 του ημιχρόνου κι απροβλημάτιστα, κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο, δίχως να κάνουν κάτι το ιδιαίτερο, με εξαίρεση ίσως την αμυντική τους προσήλωση.

Άλλωστε έχασαν 37 από τα 66 σουτ που επιχείρησαν (!) κι είχαν 17-13 ασίστ για λάθη ratio.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κακός, σούταρε πολύ πιο άσχημα, και σαν να μην έφτανε το ότι δεν του έβγαινε τίποτα, στο τέλος της τρίτης περιόδου έχασε και τον προπονητή του, Γιώργο Μπαρτζώκα με δύο τεχνικές ποινές.

Οι “ερυθρόλευκοι’ είχαν 6/24 σουτ, ίσιες ασίστ για λάθη (από 16), η ΤΣΣΚΑ πήρε 6 επιπλέον επιθετικά ριμπάουντ κι έτσι όλα εξελίχτηκαν κατανοητά σε ότι έχει να κάνει με την εικόνα του αγώνα.

Σκόραρε δε, 10 πόντους στη β’ περίοδο και 9 στη Γ’, ενώ προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι ο Κώστας Σλούκας σε 29:52 συμμετοχής πήρε 4 σουτ (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα).

Ήταν προφανές ότι το διάστημα που προηγήθηκε με απουσίες βασικών μονάδων, επηρέασε το βαθμό ετοιμότητας του Ολυμπιακού, όσοι είχαν προσβληθεί από κορονοϊό κι επέστρεψαν έμοιαζαν έξω από τα νερά τους.

Την -ακόμα χειρότερη- εικόνα διέσωσε ο Γιώργος Πρίντεζης ο οποίος στην τελευταία περίοδο πέτυχε και τους 10 πόντους του, περιορίζοντας την έκταση της διαφοράς στους 19 πόντους, από το τελικό 80-61.

Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν οι 24 πόντοι, 70-46 με 3:48 για το τέλος.

Στην πρώτη του εμφάνιση εναντίον του Ολυμπιακού, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ είχε 4 πόντους με 2/3 προσπάθειες, ήταν πρώτος ριμπάουντερ της ΤΣΣΚΑ με 8 και συνολικά δεύτερος στην αξιολόγηση με 14 μονάδες.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61