Στην αρχή της σεζόν η ενέργεια και το πάθος του Τζέικομπ Γουάιλι σκόρπισαν ενθουσιασμό στον κόσμο του Παναθηναϊκού. Ο Αμερικανός φόργουορντ όμως, βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση επί ημερών Πιτίνο.

Στις 17 Οκτωβρίου του 2019, ο Παναθηναϊκός χάνει μέσα από τα χέρια του το ματς από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ, με 78-79, μολονότι έχει προηγηθεί με 68-61 με 6:10 για τη λήξη!

Το 68-61 το επιτυγχάνει ο Τζέικομπ Γουάιλι που φτάνει τα 8/8 δίποντα!

Τελειώνει το ματς με 8/9, 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, όλα επιθετικά!

Παρά το γεγονός ότι χάθηκε λίγο στις αλλαγές της άμυνας, εκείνο το βράδυ, όταν άρχισαν τα τρίποντα των Ιταλών και η ανατροπή που έκαναν, ο Αμερικανός έκανε την πρώτη του σημαντική “δήλωση” με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Ακολούθησαν 14 πόντοι στο ματς με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και το αποκορύφωμα, ήταν oι 22 πόντοι του στο θρίλερ με την Άλμπα στο ΟΑΚΑ.

Ο Γουάιλι ήταν από τους πέντε… αναντικατάστατους του Αργύρη Πεδουλάκη, εκείνο το βράδυ, καθώς έπαιξε στα 40:30 από το 50άλεπτο του ματς (των δύο παρατάσεων) και είχε 22 πόντους με 8/8 βολές, 7/11 σουτ, συν 4 ριμπάουντ, τα 3 επιθετικά!

allstarbasket.grΗ επιστροφή του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο του Παναθηναϊκού δεν έφερε μόνο ένα κύμα αισιοδοξίας στον κόσμο της ομάδας, έπειτα από το περυσινό δείγμα, αλλά και τη σταδιακή μείωση της συμμετοχής του Τζέικομπ Γουάιλι.

Στα πρώτα 10 παιχνίδια της χρονιάς στη Euroleague, στην προ Πιτίνο εποχή, ο Γουάιλι είχε:

18,2 λεπτά συμμετοχής, 8,4 πόντους, 2,5 ριμπάουντ (1-1,5), και 10 αξιολόγηση σε μέσο όρο.

Στα πέντε ματς επί Πιτίνο, ο Γουάιλι έπαιξε στα τέσσερα, αφού στον αγώνα με τον Ολυμπιακό δεν χρησιμοποιήθηκε.

Στα τέσσερα παιχνίδια που αγωνίστηκε στην εποχή Πιτίνο, ο Γουάιλι έχει:

8,12 λεπτά συμμετοχής, 2,1 πόντους, 1,2 ριμπάουντ και 3 αξιολόγηση σε μέσο όρο!

Συμπερασματικά, επί ημερών Ρικ Πιτίνο, ο Γουάιλι έχασε παραπάνω από τον μισό χρόνο συμμετοχής του, αφού από τα 18,2 λεπτά έπεσε στα 8,12.