Ένας απίστευτος Τζέισι Κάρολ (25π.) εκτέλεσε την Μπαρτσελόνα και της πήρε την ισοφάριση μέσα από τα χέρια! Μεγάλη νίκη με 81-80 και 2-0 στην Μαδρίτη για την Ρεάλ που θα πάει στην Βαρκελώνη με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Στους 30 ο Ερτέλ!

Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς είχε οργανώσει το τέλειο… σχέδιο για το μεγάλο ”διπλό” μετά από τη βαριά ήττα με διαφορά 20 πόντων στο Game 1. Όμως, το επιθετικό ριμπάουντ του Ρούντι στην… εσκεμμένα χαμένη βολή του Γιουλ, έφερε τη νίκη δια χειρός του ”καυτού” Κάρολ!

Στα… σκουπίδια η τρομερή εμφάνιση του Τομάς Ερτέλ που σταμάτησε στους 30 πόντους με 10-13 δίποντα και 1-5 τρίποντα. Μόνο 2 οι ασίστ που έδωσε. Αξίζει να σημειωθεί και η κακή άμυνα των Καταλανών στο δεύτερο ημίχρονο, σε σχέση με το πρώτο μέρος που έδωσε ρυθμό και… έσωσε την Ρεάλ.

Μάλιστα, το τρίποντο του Πάνγκος με 4 λεπτά να απομένουν είχε δώσει προβάδισμα 9 πόντων (72-63) στους ”μπλαουγκράνα” που δεν το διαχειρίστηκαν σωστά.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 29-34, 53-59, 81-80