Πανιώνιος νίκησε το απόγευμα του Σαββάτου τη Μύκονο με 91-78 στο κλειστό Ανδρέας Βαρίκας της Νέας Σμύρνης, στον τελευταίο αγώνα playoffs ανόδου της Β’ Εθνικής και εξασφάλισε την άνοδό του στην Elite League με 2-1 νίκες.

Ένα σημαντικό βήμα, μετά από τρια χρόνια στη Β’ Εθνική, στο δρόμο για την επιστροφή του εκεί που ανήκει.

Η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου ήταν καλύτερη στα 3/4 του αγώνα και με όπλο το τρίποντο στη β’ περίοδο, όπου είχε επτά εύστοχες προσπάθειες έχτισε σημαντική διαφορά, αφού έφτασε και στο 50-31 πριν από το 53-39 του 20άλεπτου.

Η Μύκονος δεν εγκατέλειψε, πάλεψε αν κι οι ψηλοί της χρεώθηκαν με φάουλ, και μείωσε σε μονοψήφια διαφορά, 66-57 με 1:20 για το τρίτο δεκάλεπτο.

Βεργίνης, Σκάνδαλος, Σαχπατζίδης έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους που ξέφυγαν με 79-59 με το κλειστό να μπαίνει σε πανηγυρική πλέον ατμόσφαιρα, στο πρώτο βήμα επιστροφής του Πανιώνιου προς τη μεγαλύτερη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Λίγο νωρίτερα, εξασφάλισε την άνοδό της και η Δόξα Λευκάδας, με το εκτός έδρας 81-70 επί της Γέφυρας.

Στην Elite League ανέβηκαν από την προηγούμενη εβδομάδα επίσης, Μίλωνας και Έσπερος Λαμίας.

Δεκάλεπτα: 24-21, 53-39, 71-59,

Διαιτητές: Κατραχούρας-Χριστινάκης-Αγραφιώτης Ιωάν.

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος) : Σκάνδαλος 11 (3), Γ.Παπαδιονυσίου 13 (3), Στ.Παπαδιονυσίου 8, Αντωνάκης 9 (2), Σαχπατζίδης 14, Μάντζαρης, Σταθόπουλος, Χάλαρης 15 (1), Χρήστους, Καραΐσκος, Βεργίνης 19 (2) Λάζαρης 1

Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 24 (3), Τζόρτζεβιτς 4, Μάρτζος, Καράμπουλας 12 (1), Σπυρόπουλος 9, Διαμαντάκος 1, Καμπούρης, Τσάμης 7, Σπυριδωνίδης 14, Ονάσογλου 6, Κονταράτος.

Η photo gallery από τις απονομές και τους πανηγυρισμούς του Πανιώνιου ΕΔΩ

Δείτε φωτογραφίες του αγώνα:

Β’ Εθνική: Στην Α2 Μίλωνας και Έσπερος Λαμίας, ισοφάρισαν Πανιώνιος και Γέφυρα (pics)

Β’ Εθνική: Το πανόραμα playoffs και playout