Ο Γουίλ Ταβάρες

Ιστορική, πρώτη νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο πέτυχε τη Δευτέρα το Πράσινο Ακρωτήρι στην Οκινάουα της Ιαπωνίας, με 81-75 επί της Βενεζουέλας στον ΣΤ’ όμιλο.

Οι δύο Ταβάρες των Αφρικανών, o γνωστός μας Έντι της Ρεάλ Μαδρίτης και ο… άγνωστος, Γουίλ Ταβάρες (παίκτης της βουλγαρικής Γιάμπολ) πέτυχαν τους 11 από τους τελευταίους 13 πόντους της ομάδας τους από το σημείο που έχανε 69-68 για να προσπεράσει 75-79.

Αν κι ο σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε σκοράρει στα 30 πρώτα λεπτά κι είχε συνολικά 6 πόντους με 1/4 δίποντα, 4/6 βολές, συνέβαλε στην άμυνα (3 κλ., 2 κοψ.) και το ριμπάουντ (14). Ο δε Γουίλι Ταβάρες πέτυχε 20 πόντους.

Πλάι τους, ο Μπετίνιο Γκόμες (22π.) κι ο Ιβάν Αλμέιδα (18π.) που οδήγησαν στη σπουδαία νίκη το Πράσινο Ακρωτήρι, που την τελευταία αγωνιστική παίζει με τη Σλοβενία.

Η Βενεζουέλα γνώρισε δεύτερη ήττα και παίζει την Τετάρτη (30/8) με τη Γεωργία.

Πρώτοι σκόρερ της ήταν οι Κουμπιγιάν (15π.), Ζαμόρα (14π.) και Σόχο (13π.).

Προηγήθηκε με 46-33 στο ημίχρονο και με 13-0 στα τέλη της Γ’ περιόδου και την αρχή της Δ’ έφτασε στο 69-59!

Έμεινε όμως πέντε λεπτά χωρίς πόντο, το Πράσινο Ακρωτήρι μείωσε 69-68 και προσπέρασε 72-73 με το μοναδικό καλάθι του Έντι Ταβάρες με κάρφωμα στο 36′ και κράτησε τη νίκη με άλλους έξι πόντους των δύο Ταβάρες, δύο του Έντι κι άλλους τέσσερις του Γουίλ.

Διατηρεί έτσι μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στους “16”, αν κι απέναντι στη Σλοβενία του Ντόντσιτς, είναι το ξεκάθαρο αουτσάιντερ κι ενώ έχει χάσει με 25 πόντους (60-85) από τη Γεωργία στην πρεμιέρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-33, 66-59, 75-81