Αν κι έπαιξε χωρίς έξι παίκτες η Αρμάνι Μιλάνο (19-9) νίκησε στη Γαλλία τη  Βιλερμπάν με 81-80 την Πέμπτη, διατηρώντας τις ελπίδες της για την τρίτη θέση.

Για να το πετύχει, θέλει ήττα την Παρασκευή, της Ρεάλ Μαδρίτης από την Μπάγερν, ειδάλλως, τερματίζει 4η, με τρίτο τον Ολυμπιακό και δεύτερη τη Ρεάλ.

Αν χάσουν οι Ισπανοί η σειρά είναι 2ος Ολυμπιακός, 3η Αρμάνι, 4η Ρεάλ.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι πέτυχε 24 πόντους με 5/9 τρίποντα, αν κι η αποκάλυψη ήταν ο Τομάσο Μπαλντάσο. Έπαιξε 14:38 και πέτυχε 13 πόντους με 3/4 τρίποντα, με το τελευταίο να είναι ίσως το καθοριστικότερο της βραδιάς.

Διότι η Βιλερμπάν (8-20) προηγήθηκε μια και μοναδική φορά στο δεύτερο ημίχρονο, 76-75 με 1:29 με τον απίθανο Ντέιβιντ Λάιτι που έκανε ρεκόρ καριέρας με 28 πόντους, από 7/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/7 βολές.

Η απάντηση ήλθε από τον Μπαλντάσο με τρίποντο για το 78-76 ένα λεπτό πριν από το τέλος.

Το ματς δεν τελείωσε, ούτε όταν ο Ντιλέινι έκανε το 80-76, γιατί στα 10” δεύτερα οι διαιτητές υπέδειξαν αντιαθλητικό του Χολ στον Λάιτι! Ο κορυφαίος της Βιλερμπάν έχασε την πρώτη βολή, μείωσε 80-81 και στην τελευταία επίθεση η γαλλική ομάδα αστόχησε!

Η Αρμάνι είχε πολλές απουσίες λόγω κορονοϊού (Ροντρίγκεθ, Σιλντς, Κέλ, Ντάνιελς ) και τραυματισμού (Ντατόμε) συν τον Μήτογλου.

Προηγήθηκε όμως από τη β΄περίοδο σταθερά, με εξαίρεση το φινάλε του ημιχρόνου, όπου ο Κώστας Αντετοκούνμπο (11π. με 4/6 προσπάθειες και 3/3 βολές) έκανε το 41-40!

Δείτε τη συνεργασία Οκόμπο-Αντετοκούνμπο που έδωσε στη Βιλερμπάν το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου, 41-40:

Ρεκόρ καριέρας με τη Βιλερμπάν, έκανε κι ο Βίκτορ Γουενμπανιαμά, με 18 πόντους από 4/5 τρίποντα, 3/7 δίποντα.

Άλλους 11 πόντους πέτυχε για το Μιλάνο ο Ντέβον Χολ (κεντρική φωτογραφία) αν και παραλίγο να αποβεί μοιραίος με 2/6 βολές και το αντιαθλητικό στα 10 δεύτερα!

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 41-40, 56-63, 80-81

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα