Γιουσουφά Φαλ
Ο Γιουσουφά Φαλ της Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν γύρισε από το -13, βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει 69-67 του Ερυθρού Αστέρα και ελπίζει για πλασάρισμα στην οκτάδα.

Η γαλλική ομάδα πήγε στο 9-11 της EuroLeague και έπιασε την Μπάγερν στην 11η θέση, ενώ η σερβική υποχώρησε στο 7-12.

Ο αγώνας:

Ο Ερυθρός Αστέρας μετέτρεψε το 5-4 σε 7-15, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε μέχρι το +13, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα για τη συνέχεια της αναμέτρησης.

Ο Άαρον Γουάιτ ήταν σε καλή μέρα και οδηγούσε τη σερβική ομάδα προς τη νίκη, όμως ο Πολ Λακόμπ αφυπνίστηκε και επανέφερε τη Βιλερμπάν στο κόλπο.

Με επιμέρους 24-13 στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία, προτού ο Ερυθρός Αστέρας επιστρέψει με τον Νίκολα Κάλινιτς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 58-63, ωστόσο η Βιλερμπάν βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Κρις Τζόουνς και προσπέρασε στο σκορ.

Στράφι πήγε η τρομερή προσπάθεια του Όγκνιεν Ντόμπριτς, ο οποίος έχασε το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 69-67.

Ο Τζόουνς με 17 πόντους και 5 ασίστ έκανε τη διαφορά, αφού πέτυχε και το νικητήριο καλάθι στα 26”, ο Λακόμπ ήταν σπουδαίος με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο σημείωσε 1 πόντο και πήρε 1 ριμπάουντ σε 04:12.

Στον αντίποδα, ο Ντόμπριτς σταμάτησε στους 20 πόντους με 4/7 τρίποντα και ο Γουάιτ έβαλε 12 (σίγησε νωρίς πάντως, γεγονός που λειτούργησε αποτρεπτικά στην προσπάθεια του Ερυθρού Αστέρα για νίκη).

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-35, 49-48, 69-67