Η Βιλερμπάν έδωσε ρεσιτάλ από τη γραμμή των 6,75μ. με 17/24 και εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό με 97-73 το βράδυ της Tρίτης στη Λυών, σε εξ αναβολής αγώνα της 3ης αγωνιστικής της Euroleague!

Με φόρα από την απίθανη νίκη της επί της Μπαρτσελόνα με 80-68 την προηγούμενη εβδομάδα, η γαλλική ομάδα μπήκε φουριόζα στο παρκέ του Αστρομπάλ και… του’δωσε και κατάλαβε από τη γραμμή του τριπόντου!

Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ είχαν 10/13 τρίποντα στο ημίχρονο, συνέχισαν στην τρίτη περίοδο με 3/5 και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στην τέταρτη κάνοντας 4/4 πριν χάσουν τα δύο τελευταία στο τέλος.

Έφτασαν στα 17/22 λίγο πριν το τέλος, όταν έστειλαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, στο +29 από το 95-66 κι ενώ ο Παναθηναϊκός τελείωσε το 40άλεπτο με 6/23!

Οι Γάλλοι κυριάρχησαν στο παρκέ από τη δεύτερη περίοδο, όταν έφτασαν στο +18 τη διαφορά, 44-26 μετά το εύθραυστο 20-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ούτε τα 8 επιθετικά ριμπάουντ αρκούσαν στον Παναθηναϊκό σε αυτό το διάστημα, αφού αδυνατούσε να σκοράρει, την ώρα που η Βιλερμπάν έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι!

Κι αν ο Παναθηναϊκός άρχισε θετικά την τρίτη περίοδο, μειώνοντας στους 11, 48-37, ακολούθησε ένα διάστημα 2,5 λεπτών που δέχτηκε 13-0 σερί, η διαφορά πήγε στο +24 (61-37) κι όλα τελείωσαν.

Δίχως τον Σέλβιν Μακ που τελευταία στιγμή δεν έπαιξε, με ανέτοιμο τον Μάρκους Φόστερ και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να σουτάρει 0/7 τρίποντα, η ομάδα του Γιώργου Βόβορα δεν είχε καμία τύχη για κάτι περισσότερο από αυτό που βίωσε στο Αστρομπάλ.

Πάλι καλά που οι γηπεδούχοι έκαναν και 19 λάθη, διότι εάν δεν υπήρχαν και αυτά η διαφορά μπορεί να έφτανε σε επίπεδα που δεν έχει ξαναζήσει ο Παναθηναϊκός…

Ντέιβιντ Λάιτι (19π.), Γουίλιαμ Χάουαρντ (16π. με 4/4 τριπ.) και Νόρις Κόουλ (16π. με 4/5 τριπ.) ήταν η τριάδα που έκανε τη διαφορά, με τον Αντουάν Ντιό (10π.) να έχει βάλει το δικό του χεράκι στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73