Η Βιλερμπάν σόκαρε με 70-68 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και κατηφορίζει με άγριες διαθέσεις στο ΟΑΚΑ για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό (29/10, 21:00).

Η Βιλερμπάν ανέβηκε στο 4-2, καθηλώνοντας την ηττημένη ΤΣΣΚΑ στο ίδιο ακριβώς ρεκόρ.

Ο αγώνας:

Η Βιλερμπάν έκλεισε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 25-13, φθάνοντας ως και το συν 18, 23-5 στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η γαλλική ομάδα μάλιστα βρέθηκε προηγούμενη στο ημίχρονο με 9 πόντους διαφορά, 39-30. Δίχως να επιτρέψει λεπτό στην ΤΣΣΚΑ να πλησιάσει και γιατί όχι να μπει εκ νέου στην εξίσωση του αγώνα.

Τρίτο δεκάλεπτο και δυναμική επιστροφή της ρώσικης αρκούδας! Προσπέρασμα με 3 πόντους στο 30′, 53-56. Επιμέρους 14-26 για το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη. Ο ‘Ελληνας τεχνικός είδε με ανακούφιση, σε εκείνο το διάστημα,  Ντάνιελ Χάκετ, Γουίλ Κλάιμπερν, Τζοέλ  Μπολομπόι και Γιοχάνες Φόιτμαν να τραβούν το κουπί στο σκοράρισμα με συνεχόμενους πόντους.

Ντέρμπι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και 56-56 με τρίποντο του Μάθιου Στρέιζελ της Βιλερμπάν. Η πρώτη ισοπαλία από τις πολλές που θα ακολουθήσουν 58-58 στο 32 λεπτό της συνάντησης και 66-66 στο 37, καθώς οδεύουμε για σπουδαίο φινάλε.

Η εύστοχη βολή του Φόιτμαν θα φέρει την ΤΣΣΚΑ σε θέση οδηγού για τελευταία φορά, πριν την ήττα επί γαλλικού εδάφους. Τελικό αποτέλεσμα 70-68.

Κορυφαίος παίκτης της Βιλερμπάν ο Οκόμπο με 14 πόντους, παρηγοριά για τον Χάκετ οι 16 πόντοι στην ήττα-κάζο της ΤΣΣΚΑ στη Γαλλία.

Εκτός δωδεκάδας της Βιλερμπάν έμεινε ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 39-30, 53-56, 70-68