Παίζοντας απολαυστικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, η Εθνική μας “καθάρισε” από το πρώτο δεκάλεπτο τη Σλοβενία, επικρατώντας με 96-68 στο κατάμεστο ΣΕΦ και προκρίθηκε στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά του Πειραιά.

Η ελληνική ομάδα απέχει πλέον μία νίκη από την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια.

Στον τελικό της Κυριακής (7/7, 21:00), η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αποψινού δεύτερου ημιτελικού, μεταξύ Δομινικανής Δημοκρατίας-Κροατίας (21:00, ΕΡΤ3 και Novasports Start).

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη παρέδωσαν ξανά σεμινάρια σύγχρονου και ομαδικού μπάσκετ.

Η Εθνική μας είχε 24/36 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 6/10 βολές και 23 ασίστ για 13 λάθη.

Και οι 8 παίκτες του βασικού rotation του Σπανούλη ήταν υπέροχοι σε άμυνα και επίθεση: Τόμας Γουόκαπ (MVP του αγώνα με 19π., 6ρ.), Βασίλης Τολιόπουλος (17π. με 4/4 τρίποντα), Γιάννης Αντετοκούνμπο (13π. με 1/1 βολές, 5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4ρ., 2ασ. σε 20:52), Ντίνος Μήτογλου (11π., 6ρ.), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (9π.), Νικ Καλάθης (9π., 11ασ.), Γιώργος Παπαγιάννης (6π., 10ρ.), Κώστας Παπανικολάου (5π., 2ρ. και τρομερή άμυνα).

Στα τελευταία λεπτά, όταν όλα είχαν κριθεί, πάτησαν παρκέ και οι Καλαϊτζάκης (5π.), Χαραλαμπόπουλος (2π.) και Μωραΐτης.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν θα παίξει ούτε στον αυριανό τελικό.

Για τη Σλοβενία, ο Λούκα Ντόντσιτς περιορίστηκε σημαντικά και τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (2/6 βολές, 2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, αλλά και 10 λάθη!

Διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς είχε και ο Τζος Νίμπο (17π., 7ρ.).

Με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Νικ Καλάθη και Τόμας Γουόκαπ να σκοράρουν, η Εθνική μας ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 13-0, μετά από 3 λεπτά!

Οι Σλοβένοι μείωσαν μέχρι τους 8 πόντους (22-14), όμως η Ελλάδα τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα σερί 10-0 (32-14), με ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο του Τολιόπουλου!

Το… πάρτι της ομάδας του Σπανούλη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 23 πόντους (42-19) και με τον Ντόντσιτς να έχει μείνει στους 3 πόντους!

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Σλοβένοι έβγαλαν μία αντίδραση με τους Ντόντσιτς-Νίμπο, έκαναν ένα επιμέρους 5-14 και μείωσαν 47-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρία τρίποντα του Γουόκαπ και ο Καλάθης με λέι απ έκανε το 58-36. Σε εκείνο το σημείο, ο Ντόντσιτς έβαλε συνεχόμενους πόντους και οι Σλοβένοι μείωσαν 66-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα, ο Λαρεντζάκης μετέτρεψε το τελευταίο δεκάλεπτο σε… πάρτι, με τη διαφορά να φτάνει τους 31 πόντους (84-53) και τον κόσμο στο ΣΕΦ να φωνάζει “ατουταλέρ”!

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 47-33, 66-50, 96-68