Με τους Ντάνιελ Χάκετ (25 πόντους-10 ασίστ) και Μάρκο Μπελινέλι (21 πόντους) να κάνουν εξαιρετική εμφάνιση η Βίρτους Μπολόνια αντέδρασε και έφτασε στη νίκη (89-84) επί της Αρμάνι στην 34η και τελευταία αγωνιστική της EuroLeague.

Παρότι είχε απουσίες των Νέπιερ, Μέλι και Καμπαρό, η Αρμάνι ήταν κυριαρχική σε όλο το πρώτο μέρος. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ήταν αποτελεσματική στη ρακέτα (10/14 δίποντα, 71.4%), όσο και από την περιφέρεια (7/12 τρίποντα, 58.3%).

Η Βίρτους, που είχε 2/7 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο, μπήκε στην τρίτη περίοδο με 4/4 σουτ από την περιφέρεια κι ένα «γκολ φάουλ» του Ντάνιελ Χάκετ και έφερε το παιχνίδι  στα ίσια (54-54, στο 23’). Η Αρμάνι αντέδρασε (54-60 στο 25’), όμως οι γηπεδούχοι δεν την άφησαν να ξεφύγει και πλησίασαν (65-68 στο 30′).

Με ένα επιμέρους σερί 14-4 μέχρι το 36′ η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο βρέθηκε στο +7 (79-72), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Έκτοτε δεν απειλήθηκε και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 65-68, 89-84.

EuroLeague: Η 34η και τελευταία μέρα του “πολέμου” για τα playoffs