Mε τρομερό play επαναφοράς στο φινάλε και καλάθι του Γουέμπ η Λάρισα νίκησε τον ΠΑΟΚ με 93-91 στην Πυλαία, την Τετάρτη (09/12) σε εξ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League!

Ήταν η πρώτη νίκη των Θεσσαλών στο Πρωτάθλημα, σε τέσσερις εκτός έδρας αγώνας, ενώ για τον ΠΑΟΚ, ήταν η πέμπτη ήττα σε έξι αγώνες!

Ο Τζέρι Σμιθ πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους στο τέλος, 11 από τους 22 που είχε στον αγώνα, για να προσπεράσει για πρώτη φορά η Λάρισα με 91-89 στα 23 δευτερόλεπτα!

Ο Ζερμέιν Λοβ ισοφάρισε 91-91 με δύο βολές στα 2,7 κι η Λάρισα έστησε το play της νίκης στο τάιμ άουτ που ακολούθησε. Ο Κώστας Παπαδάκης έκανε με την επαναφορά back door στον Τζέιμς Γουέμπ που κάρφωσε για το 93-91!

Μάλκολμ Γκρίφιν

O Νώντας Παπαντωνίου αστόχησε στο τρίποντο, τελευταίο σουτ του αγώνα και η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ πανηγύρισε μια απίθανη νίκη!

Πλην του Τζέρι Σμιθ, ο Τζέιμς Γουέμπ πέτυχε 20 πόντους με 6/8 τρίποντα κι ενώ είχε 5/5 στο ημίχρονο από το απίθανο ποσοστό, 9/10 της Λάρισας!

Φυσικά η άμυνα του ΠΑΟΚ δούλεψε αρκετά καλά για να περιορίσει το τρίποντο της Λάρισας στην τρίτης περίοδο και προηγήθηκε με 76-64 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Εκεί όμως μίλησε ο Τζέρι Σμιθ που πέτυχε τους 11 τελευταίους πόντους της Λάρισας μέχρι το κάρφωμα του Γουέμπ.

Η Λάρισα τελείωσε με 13/25 τρίποντα κι ο ΠΑΟΚ με 11/24.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν πέτυχε 17 πόντους για τον ΠΑΟΚ, 14 ο Κακλαμανάκης, 13 ο Λοβ και 12 ο Τέρνερ.

Το δίδυμο Γουέμπ Μπράουν είχε 25 από τους 46 πόντους της Λάρισας στο πρώτο ημίχρονο

Ο Κέν Μπράουν τελείωσε με 17 πόντους, 4 ασίστ και είχε 7 κλεψίματα από το… πρώτο ημίχρονο!

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-46, 76-64, 91-93