Η Team USA προκρίθηκε στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού καθώς στον τελευταίο προημιτελικό, την Τρίτη στο “Μπερσί” νίκησε εύκολα τη Βραζιλία με 122-87.

Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, την οποία είχε νικήσει 110-84 στον όμιλο προσδοκώντας στη διατήρηση της αήττητης πορείας της στο δρόμο για το πέμπτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο, από το 2008 κι εντεύθεν.

Ήταν η 13η νίκη των Αμερικανών σε… 13 προημιτελικούς σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η οποία ήλθε δίχως κάποιον προβληματισμό, παρά την προσπάθεια των Βραζιλιάνων.

Η διαφορά ποιότητας και ποσότητας έως το βάθος του πάγκου ήταν παραπάνω από εμφανής κι ο αγώνας εξελίχθηκε σε showtime με ρεκόρ πόντων και διαφοράς των Αμερικανών στο τουρνουά.

Έξι παίκτες της ομάδας του Στιβ Κερ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτους, τον Μπούκερ (18), τον Έντουαρντς (17) και τον Εμπίντ με 14 από το πρώτο μισό.

Στους 12 πόντους με 9 ασίστ, έφτασε σε μόλις 16:39 συμμετοχής ο ΛεΜπρον Τζέιμς, πρώτος πασέρ ανά λεπτό συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Μπρούνο Καμπόκλο που ψάχνει συμβόλαιο στο ΝΒΑ, πέτυχε 30 πόντους για τη Βραζιλία, 15 στην τρίτη περίοδο που η ομάδα του την κέρδισε με επιμέρους σκορ 35-31.

Η εξέλιξη του προημιτελικού:

Oι Αμερικανοί χρειάστηκαν 4:03 αγώνα για να πάνε σε διψήφια διαφορά πόντων, 16-6, με 7/9 σουτ και παρά την προσπάθεια των Βραζιλιάνων ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι.

Ο ΛεΜπρον είχε πάλι τα κέφια του και μοίραζε τη μια ασίστ πίσω από την άλλη, ο Εμπίντ βρήκε κίνητρο στις διαρκείς αποδοκιμασίες των Γάλλων φιλάθλων, προφανώς για το ζήτημα επιλογής της αθλητικής του υπηκοότητας αφότου απέκτησε γαλλικό διαβατήριο, ο Μπούκερ σκόραρε κατά ριπάς στην Α’ περίοδο όπου η ομάδα του Στιβ Κερ προηγήθηκε 33-21.

Με 7-0 στην αρχή της Β’ περιόδου πήγε στο 40-21.

Η ομάδα του Πέτροβιτς έκανε φιλότιμη προσπάθεια, Καμπόκλο, Ντίας και ο Χουέρτας σκόραραν για να της δώσουν ανάσα που έφτασε στο 13-2 επιμέρους σκορ, όταν οι Βραζιλιάνοι μείωσαν 34-42 στο 15:50.

Το “καμπανάκι” χτύπησε για την Team USA που στα υπόλοιπα 4:10 για το ημίχρονο έκανε 21-2 και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 63-36!

Το παιχνίδι έγινε… all star game στην τρίτη περίοδο, με σκορ, θέαμα, χαλαρότητα την οποία όμως εκμεταλλεύτηκαν οι Βραζιλιάνοι, αφού στην άμυνα οι Αμερικανοί μείωσαν κατακόρυφα την έντασή τους.

Ο Καμπόκλο έκανε πάρτι με 15 πόντους σε αυτό το διάστημα, ο Ντε Πάουλα πέτυχε άλλους 9 πόντους κι η Βραζιλία νίκησε το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 35-31, ενώ είχε πετύχει 36 πόντους στο πρώτο 20άλεπτο.

Ο Μπούκερ πέτυχε άλλους 9 πόντους για την Team USA φτάνοντας στους 18 σε 15 λεπτάκια στο παρκέ, ο Ντέιβις έβαλε και τρίποντο, αλλά αντί να φτάσει η διαφορά στους 30, (59-88 στο +29 η μέγιστη τιμή της) έπεσε στους 23, 71-94 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Τελικά η “30άρα” ήλθε δύο λεπτά από την έναρξη της Δ’ περιόδου, παράλληλα με την “100άρα” δια χειρών Ντουράντ και το 101-71.

Στα 2:18 για το φινάλε, αποσύρθηκε στον πάγκο ο Μαρσελίνιο Χουέρτας που στα 41 του χρόνια έδωσε την τελευταία του παράσταση με την Εθνική Βραζιλίας, σε μια πολύ μακρά θητεία, για να “πνιγεί” στις αγκαλιές των συμπαικτών του στον πάγκο.

Tα δεκάλεπτα: 21-33, 36-63, 71-94, 87-122

H στατιστική του αγώνα με ένα κλικ:

Tα highlights του αγώνα Βραζιλία-ΗΠΑ 87-122 (video)

Η Γαλλία στην 4άδα, έθεσε νοκ άουτ τον Καναδά (vids)

Επική ανατροπή από το -24 και νίκη στην παράταση για τη Σερβία, 95-90 την Αυστραλία (vids)

Γερμανία-Ελλάδα 76-63: “Κόλλησε” στην επίθεση η Εθνική μας κι έμεινε εκτός τετράδας

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πανόραμα και το σύστημα διεξαγωγής