Ζενίτ-ΤΣΣΚΑ

Έπειτα από ένα τρομερό ματς που κρίθηκε στις δύο παρατάσεις, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφυγε νικήτρια από τη Sibur Arena της Αγίας Πετρούπολης (111-110 τη Ζενίτ), έκανε το 3-1 στους τελικούς και αγκάλιασε το πρωτάθλημα.

Το εκπληκτικό αυτό παιχνίδι των 50 αγωνιστικών λεπτών ολοκληρώθηκε με τρομερό buzzer του Κάσπερ Γουέαρ, κι ενώ στην κανονική διάρκεια, ήρωας της τελευταίας στιγμής είχε αναδειχθεί ο Μπίλι Μπάρον.

Το επόμενο ραντεβού έχει κλειστεί για τις 30 Μαΐου, ώρα 20:00, στην έδρα της ΤΣΣΚΑ, η οποία με νίκη στέφεται πρωταθλήτρια.

Αναφορικά με το σημερινό ματς-θρίλερ, η ομάδα των Δημήτρη Ιτούδη-Στέφανου Δέδα έκλεισε με επιμέρους 14-6 την τρίτη περίοδο και άρχισε την τέταρτη από το +7.

Η ΤΣΣΚΑ είχε συνεχώς το προβάδισμα, δεδομένου ότι ο τρομερός Μπάρον του α’ ημιχρόνου είχε σιγήσει για τα καλά, όμως, αυτός ήταν ο παίκτης που έβαλε το τρίποντο στα 3” από το τέλος και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, τα τρία σερί τρίποντα της ομάδας του Ιτούδη (δύο ο Αλεξέι Σβεντ, ένα ο Γουίλ Κλάιμπερν), την έφεραν στο +6.

Η Ζενίτ απάντησε με Άλεξ Πόιθρες και Σεργκέι Καράσεφ (97-98), το ματς ξανάγινε θρίλερ, ώσπου ο Κλάιμπερν είχε 2/2 βολές στα 4” από το τέλος, διαμορφώνοντας το 99-102.

Ο Σβεντ έκανε μακρινό φάουλ στον Τζόρνταν Λόιντ με 3” στο ρολόι, εκείνος ευστόχησε και στις τρεις βολές (102-102), ο Κάσπερ Γουέαρ δεν έγινε ήρωας της τελευταίας στιγμής και… νέα παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, η Ζενίτ προηγήθηκε 105-103 και 110-105 με 01:50 να απομένει, επομένως αγκάλιασε τη νίκη. Αλίμονο.

Ο Γιόνας Γερέμπκο μείωσε (110-107), ο Μπάρον έχασε το τρίποντο που πιθανώς θα έριχνε τίτλους τέλους στο ματς κι ο Νίκολα Μιλουτίνοβ μείωσε ακόμα περισσότερο (110-109).

Ο Πόιθρες είχε την ευκαιρία για να ξαναστείλει τη Ζενίτ στο +3, όμως, αστόχησε σε δίποντο με 16” να απομένουν, ο Μιλουτίνοβ πήρε ακόμα ένα ριμπάουντ, η μπάλα πήγε στα χέρια του Γουέαρ κι εκείνος έγραψε το 110-111 σε “νεκρό” χρόνο.

Κορυφαίοι των νικητών οι Γουίλ Κλάιμπερν (33π.), Αλεξέι Σβεντ (21π., 9ρ.), Νίκολα Μιλουτίνοβ (20π., 13ρ.) και, βέβαια, Κάσπερ Γουέαρ (18π.).

Συγκινητικός για τους γηπεδούχους ο Μπίλι Μπάρον με 28 πόντους, 25 έβαλε ο Σεργκέι Καράσεφ, 20 ο Άλεξ Πόιθρες, 15 ο Τζόρνταν Λόιντ (συν 8 ριμπάουντ), 13 ο Τζόρνταν Μίκι.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 46-44, 63-70, 86-86, 102-102 (α’ παρ.), 110-111 (β’ παρ.)