Αν κι έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ με 74-71 το μεσημέρι του Σαββάτου (13/02) στο ντέρμπι της VTB League.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγήθηκε με 16 πόντους διαφορά (68-52) στην τελευταία περίοδο, όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μείωσε στο τέλος με τον Φόιγκτμαν κι έχασε το τρίποντο της ισοφάρισης με τον Χίλιαρντ στη λήξη.

Έμοιαζε άνιση η μάχη στο “Αλεξάντερ Γκομέλσκι Χολ” για την ΤΣΣΚΑ που αγωνίστηκε δίχως τους Μάικ Τζέιμς, Τόρνικε Σενγκέλια, Νίκολα Μιλουτίνοβ, ενώ επέστρεψε ο Γουίλ Κλάιμπερν.

Δίχως επίσης τους νεοαποκτηθέντες Έφι Λούντμπεργκ, Μάικλ Έρικ, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν το αουτσάιντερ, όμως κι αποδείχθηκε για 35 λεπτά στο παρκέ.

Η δεκάλεπτη διακοπή μέχρι να βγάλουν άκρη οι διαιτητές για ένα αντιαθλητικό φάουλ του Πονίτκα στον Χάκετ, “πάγωσε” το ρυθμό που είχε η Ζενίτ.

Κακές επιθέσεις, έλλειψη συνεργασιών κι η… αδημονία να τελειώσει συντομότερα το παιχνίδι έκαναν τη ζημιά στη Ζενίτ.

Κι ο Φόιγκτμαν με τη συνδρομή του Χάκετ βοήθησαν να μειωθεί η διαφορά, αλλά στο τέλος ο Χίλιαρντ αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Πλέον η Ζενίτ έχει ρεκόρ 15-2, κι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι τρίτη με 11-5, πίσω από την Ούνικς Καζάν (13-4).

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Κέβιν Πάνγκος (17π.), Όστιν Χόλινς (13π.), Γουίλ Τόμας (13π.).

Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν είχε 19 πόντους, 14 ο Χάκετ και 13 ο Χίλιαρντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 29-39, 46-59, 71-74