Ο Κέβιν Πάνγκος

Την πρώτη θέση στη VTB League σφράγισε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, με τη νίκη της, 81-77 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας τη Δευτέρα (5/4).

Κατά την προσφιλή της τακτική, η Ζενίτ έπαιξε με τη φωτιά, καθώς προηγήθηκε 66-49 στην τρίτη περίοδο, 72-60 με πέντε λεπτά για τη λήξη, αλλά ο αγώνας έγινε ντέρμπι!

Σε τρία λεπτά, η ΤΣΣΚΑ έκανε 11-0 με 7 πόντους του Γουίλ Κλάιμπερν και μείωσε στον πόντο, 72-71.

Εκεί μίλησε ο Κέβιν Πάνγκος που για 38 λεπτά, είχε 7 ασίστ, αλλά… 0 (μηδέν) πόντους με 0/8 σουτ, τα 0/7, τρίποντα!

Ο Καναδός γκαρντ πέτυχε επτά αναπάντητους για το 79-71 και 9 συνεχόμενους για τη Ζενίτ κάθως έκανε το 81-74 στα 55′!

Ο Κλάιμπερν αστόχησε σε τρίποντο και στο τέλος, ο Χάκετ απλά μείωσε σε 81-77 με δικό του τρίποντο!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε στο 19-3, αφήνοντας τρίτη την ΤΣΣΚΑ με 15-6, ενώ δεύτερη είναι η Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη με 15-5.

Ακόμα και στο ακραίο σενάριο ισοβαθμίας Ζενίτ (που πρέπει να χάσει τα δύο επόμενα παιχνίδια της) με την Ούνικς (που πρέπει να νικήσει και στα 4 που έχει) η Ζενίτ υπερισχύει στην ισοβαθμία αφού έχει νικήσει 81-64 στην έδρα της κι έχει χάσει με 59-58 στο Καζάν.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε εφιαλτικό ξεκίνημα:

Ο Δημήτρης Ιτούδης πήρε το πρώτο τάιμ άουτ μετά από 2:36 αγώνα (!) και το σκορ στο 9-0 για τη Ζενίτ, που έφτασε έως το 14-0 στο 4′.

Η ΤΣΣΚΑ συνήλθε, μείωσε τα λάθη (είχε 8 στο δεκάλεπτο!) και μείωσε στο 46-38 του ημιχρόνου.

Όμως η Ζενίτ βρήκε πάλι τα πατήματά της και ξέφυγε με 66-49 για να ακολουθήσει το ντέρμπι!

Πρώτοι σκόρερ της Ζενίτ ήταν οι Γουίλ Τόμας (18), Μπίλι Μπάρον (15) Ντένις Ζαχάροφ (12) ενώ δεν έπαιξαν Γκουντάιτις, Χόλινς, Ρίβερς.

Για την ΤΣΣΚΑ που έπαιζε χωρίς τους Μιλουτίνοβ, Μπολομπόι, Στρέλνιεκς και φυσικά τον Τζέιμς, ο Χάκετ πέτυχε 20 πόντους κι από 19 οι Κλάιμπερν-Φόιγκτμαν.