ΤΣΣΚΑ Μιλουτίνοβ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αποτελεί την πρώτη φιναλίστ της VTB League, καθώς νίκησε 94-84 τη Λοκομοτίβ Κουμπάν κι έκανε το 3-1 στη σειρά της ημιτελικής φάσης.

Σε μία δύσκολη μέρα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, καθώς η Nike πήρε την απόφαση να σταματήσει τη συνεργασία μαζί της λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, πέτυχε το αποτέλεσμα που ήθελε.

Τώρα η ΤΣΣΚΑ περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Ζενίτ-Ούνικς Καζάν, το οποίο αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 2-1 υπέρ του συλλόγου της Αγίας Πετρούπολης.

Στους τελικούς (Best of 5), η ομάδα των Ιτούδη-Δέδα θα έχει το πλεονέκτημα έδρας, αφού τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο.

Κορυφαίος του αγώνα ο Νικόλα Μιλουτίνοβ, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 19 (!) ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 8 επιθετικά.

Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γουίλ Κλάιμπερν με 21 πόντους (συν 8 ριμπάουντ), Αλεξέι Σβεντ (επίσης 21 πόντοι με 4/9 τρίποντα, συν 10 ασίστ).

Στον αντίποδα, ο Έρικ ΜακΚόλουμ σταμάτησε στους 34 πόντους και ο Τζόναθαν Μότλεϊ προσέθεσε άλλους 15.

Αναφορικά με τη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά (9-2, 12-4, 28-16), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13.

Τότε η ΤΣΣΚΑ αφυπνίστηκε, πέτυχε 12-0 σερί, το οποίο μετατράπηκε σε επιμέρους 3-23, επομένως το τιμόνι του οδηγού άλλαξε χέρια.

Η Λοκομοτίβ μείωσε στους 2 (49-51) με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, όμως, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατέγραψε σερί 11-0 και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Λίγο αργότερα έφτασε μέχρι και το +18, ώσπου το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 63-76, σκορ που έγερνε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με επιμέρους 10-2 για τη Λοκομοτίβ, η οποία μείωσε στους 5 και μπήκε γερά στη διεκδίκηση της νίκης. Κατόπιν, πλησίασε στους 4, αλλά μέχρι εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 46-51, 63-76, 84-94