Χεζόνια

Η Ούνικς Καζάν επικράτησε 88-79 εκτός έδρας της Σάρατοφ και συμπλήρωσε την τετράδα των ημιτελικών της VTB League.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε το 3-0 και στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Στην άλλη σειρά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας των Ιτούδη-Δέδα θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τη Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Όσον αφορά τον σημερινό αγώνα, ο Μάριο Χεζόνια ξεχώρισε με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Αρτέμ Κομόλοφ (14π.), OJ Μάγιο (13π.), Μάρκο Σπίσου (12π.), Αρτέμ Κλιμένκο (10π., συν 5 μπλοκ).

Συγκινητικός για τους γηπεδούχους ο Νικίτα Μιχαϊλόβσκι (26π., 7ασ., 6ρ.), προσπάθησαν και οι Εβγκένι Μιντσένκο (13π., 7ρ.), Αλεκσάντρ Πετένεφ (13π., 6ρ.).

Έπρεπε να περάσουν σχεδόν 4 λεπτά για να ανοίξει το σκορ στο παιχνίδι, όμως, η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή για τους φιλοξενούμενους, καθώς σημείωσαν 54 πόντους σε ένα ημίχρονο, με αποκορύφωμα το 9-0 σερί στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το +18 του α’ μέρους μαρτυρούσε ότι δύσκολα θα καταγραφόταν ανατροπή δεδομένων και το μοναδικό μελανό σημείο για την Ούνικς ήταν ο τραυματισμός του Τόνι Γεκίρι (συγκρούστηκε με αντίπαλο κι αποχώρησε υποβασταζόμενος).

Η Σάρατοφ επανήλθε δυναμικά στο β’ ημίχρονο, μείωσε αρκετά τη διαφορά, πλησίασε ως το -3, αλλά ένα μακρινό σουτ του OJ Μάγιο… αποκατέστησε την τάξη.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-54, 60-75, 79-88