Ο Κολοσσός Ρόδου (8-11) πέτυχε 38 πόντους στην τελευταία περίοδο και με κορυφαίους τους Λοβ-Τσαλμπούρη, νίκησε τον Άρη με 90-86 και τον βύθισε κι άλλο στην ουρά της βαθμολογίας (5-13).

Ο Άρης προηγήθηκε με 65-52 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά μετά τα έκανε όλα λάθος για να γνωρίσει τη δέκατη ήττα του σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες!

Την ίδια στιγμή ο Κολοσσός Ρόδου είχε το βάθος στον πάγκο και τα πιο φρέσκα πόδια ώστε να ανταπεξέλθει και γύρισε το ματς!

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης πέτυχε 9 από τους 11 πόντους του στην τελευταία περίοδο και ο Ζερμέιν Λοβ 15 από τους 23 δικούς του και μάλιστα ήταν σχεδόν αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών (12/13) όπου κρίθηκε ο αγώνας.

Ο Άρης έκανε λάθος (βήματα Μποχωρίδη) στα 3 δεύτερα κι ενώ το σκορ ήταν στο 89-86 κι έψαξε τρίποντο ισοφάρισης.

Ο δε Σλαφτσάκης αμφισβήτησε έντονα το φάουλ που του δόθηκε στα 7 δεύτερα, όταν ο Λοβ έκανε το 89-86 με βολές.

allstarbasket.grΌμως οι κακές επιλογές και πιο λίγες λύσεις που είχε η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη της κόστισαν.

Σημαντική συμβολή στη νίκη-σωτηρία του Κολοσσού είχε και ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 18 πόντους και 7 ασίστ.

allstarbasket.grΟ Λευτέρης Μποχωρίδης πέτυχε 24 πόντους για τον Άρη και ο Ντραγκίσεβιτς αν και προερχόταν από διάστρεμμα είχε άλλους 20.

Ο Άρης είχε μεν 20 επιθετικά ριμπάουντ αλλά έκανε και ισάριθμα λάθη, σε αντίθεση με τον Κολοσσό που είχε 17-10. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε προβάδισμα σχεδόν για 37 λεπτά! Είχε προηγηθεί με 39-25 στο 17:22, 43-37 στο ημίχρονο, 61-52 στο 30:00 και 65-62 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Ο Κολοσσός προσπέρασε 74-73 με 3:00 για τη λήξη πριν πάει ο αγώνας σιγά-σιγά στο θρίλερ των βολών. Οι γηπεδούχοι είχαν όμως 22/26 (έναντι 16-25 του Άρη που έχασε 5 στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-43, 52-61, 90-86