Ο Προμηθέας Πάτρας προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας το βράδυ της Παρασκευής (12/02) αφού νίκησε στην παράταση τον ΠΑΟΚ με 76-69 (κ.α. 60-60) στον ημιτελικό της Θεσσαλονίκης!

O Τζέριαν Γκραντ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Μάκη Γιατρά με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και ο Δημήτρης Αγραβάνης ο παίκτης κλειδί στην παράταση με δύο τρίποντα, ενώ νωρίτερα είχε 0/5!

Αυτά τα τρίποντα ήταν μέρος του 12-0 σερί που έκανε ο Προμηθέας μετά το 64-60 του ΠΑΟΚ στην παράταση και με το οποίο ουσιαστικά πήρε πάλι το πάνω χέρι για να φτάσει σε έναν ακόμα τελικό!

Τον τέταρτο στα τρία τελευταία χρόνια, αφού είχαν προηγηθεί ο τελικός των playoffs το 2018, του Κυπέλλου πέρυσι με την ΑΕΚ, του Super Cup, φέτος, στην αρχή της σεζόν όπου κατέκτησε το τρόπαιο και πλέον ξανά, στον τελικό Κυπέλλου!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε το προβάδισμα στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου, με 18-11.

Συνέχισε να στηρίζεται στην καλή του άμυνα, αλλά με 0/9 τρίποντα βρισκόταν μόλις ένα πόντο μπροστά, 23-22 μετά από 5:07 στο β’ δεκάλεπτο, με τον Ζερμέιν Λοβ να προσπαθεί, όπως και στο Ιβανώφειο πριν από δύο μέρες, να έχει τον ηγετικό ρόλο για τον ΠΑΟΚ.

Τα δύο εύστοχα τρίποντα του Προμηθέα στο ημίχρονο, ένα από τον Χάρη Γιαννόπουλο κι άλλο ένα από τον Κουίνσι Φορντ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στους Πατρινούς, έκαναν πάλι τη διαφορά, για το 31-22 των φιλοξενούμενων με 2:20 για την ανάπαυλα.

Ο Λοβ μείωσε στη λήξη 29-35 κρατώντας την ομάδα του σε επαφή με τον αντίπαλο.

Όπως στο πρώτο μέρος, έτσι και στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας έδειξε να κερδίζει οριακά το ντέρμπι… της αστοχίας, όταν ξέφυγε με 46-36 με 1:23!

Ο ΠΑΟΚ πάλι πρόλαβε να καλύψει μέρος της διαφοράς, 40-46, σε ένα δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να έχει 4/14 σουτ και τον Προμηθέα 3/15! Για πέντε λεπτά, δε, το επιμέρους σκορ ήταν 3-4!

Ο Ζερμέιν Λοβ έκανε την αρχή και ο Μάλκολμ Γκρίφιν αφυπνίστηκε για να αντιδράσει ο ΠΑΟΚ στη Δ΄περίοδο. Αναγκάζοντας τον Προμηθέα σε λάθη, με πολύ σκληρή άμυνα προσπέρασε για πρώτη φορά, 50-48 με 7:40 για το τέλος!

Ο Προμηθέας απάντησε με την κλάση του Τζέριαν Γκραντ, προηγήθηκε 54-50, 60-58 στο 38:00, αλλά μέχρι το τέλος σκόραρε μόνο ο Γκρίφιν!

Έκανε το 60-60 φτάνοντας στους 14 πόντους στη Δ΄περίοδο (από τους 20 του ΠΑΟΚ!) και ο αγώνας πήγε στην παράταση αφού ο Γκραντ αστόχησε στην τελευταία επίθεση του Προμηθέα στην κανονική διάρκεια!

allstarbasket.grΟ ΠΑΟΚ έκανε 4-0 στην αρχή της παράτασης δείχνοντας να έχει το μομέντουμ, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 10-0!

Πρώτα ο Αθηναίου με ένα πολύ δύσκολο καλάθι, μετά ο Αγραβάνης με το πρώτο τρίποντό του, ο Τζέριαν Γκραντ για το 67-64 και μετά πάλι με τρίποντο ο Αγραβάνης για το 10-0 με το 70-64, πριν ο Τζέριαν ολοκληρώσει ένα σερί 12-0 για το 72-64 με 51 δεύτερα για το τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-35, 40-46, 60-60 (κ.α.) 69-76 (παρ.)