@fiba

Η Γαλλία προκρίθηκε ξανά στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων, αφού νίκησε την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γερμανία με 73-69, στον πρώτο ημιτελικό του Παλέ ντε Μπερσί.

Υπό το βλέμμα των Γκρεγκ Πόποβιτς, Τόνι Πάρκερ και Ντιρκ Νοβίτσκι, η οικοδέσποινα Γαλλία πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Σαββάτου (10/8, 22:30), εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ΗΠΑ-Σερβία (8/8, 22:00, ΕΡΤ3).

Από την άλλη πλευρά, η Γερμανία θα παίξει στον μικρό τελικό (10/8, 12:00) για το χάλκινο μετάλλιο, κόντρα στην ηττημένη του αποψινού, δεύτερου ημιτελικού.

Η αγκαλιά Νοβίτσκι-Πάρκερ:

Θυμίζουμε ότι, στη φάση των ομίλων, η Γερμανία είχε επικρατήσει άνετα με 85-71 της Γαλλίας.

Η Γαλλία ως οικοδέσποινα και κάτοχος του αργυρού μεταλλίου στο Τόκιο ονειρεύεται πλέον την κορυφή!

Η Γερμανία ως Παγκόσμια Πρωταθλήτρια θα προσπαθήσει να πάρει το πρώτο της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Έφτασε για πρώτη φορά σε ημιτελικούς Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ μέχρι τη σημερινή ήττα, μετρούσε 13 νίκες στη σειρά σε μεγάλα γεγονότα της FIBA!

Γκέρσον Γιαμπουσέλε (17π., 7ρ.), Αϊζάια Κορντινιέ (16π., 7ρ.), Βίκτορ Γουεμπανιάμα (11π. με 4/17 σουτ, 7ρ., 4ασ., 3κοψ.) και Ματίας Λεσόρ (10π. με 4/5 δίποντα, 4ρ., 1ασ., 1κλεψ., 1κοψ.) ξεχώρισαν για τους νικητές.

Ντένις Σρέντερ (18π. με 6/18 σουτ), Φραντς Βάγκνερ (10π. με 4/10 σουτ, 8ρ.) και Ντάνιελ Τάις (8π., 11ρ., 6ασ.) δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα της Γερμανίας.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά μετά από μόλις 2:41 λεπτά (2-12), με τους Σρέντερ και Φραντς Βάγκνερ να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ!

Με μπροστάρηδες τους Κορντινιέ και Λεσόρ, η Γαλλία αντέδρασε και μείωσε στους δύο πόντους (16-18), όμως οι Γερμανοί ολοκλήρωσαν με +7 το πρώτο δεκάλεπτο (18-25).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η διαφορά έγινε ξανά διψήφια (18-28), όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Γουεμπανιάμα και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 πόντους, με ένα σερί 7-0 (25-28), ενώ το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο (33-33)!

Οι Γερμανοί πέτυχαν μόλις 8 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 9 λάθη. Από την άλλη οι Γάλλοι επέστρεψαν από το -10 παρά τα 1/12 τρίποντα!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπατούμ ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε στη Γαλλία το πρώτο της προβάδισμα στον ημιτελικό (36-33).

Οι τρικολόρ “χτυπούσαν” συνεχώς μέσα στο “ζωγραφιστό”, όμως ένα τρίποντο του Φουρνιέ ήταν αυτό που τους έφερε για πρώτη φορά στο +6 (56-50 στο 30′).

Με την ψυχολογία στα ύψη πλέον, οι Γάλλοι μπήκαν φουριόζοι στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν στο +13 (66-53 στο 34′), όμως οι Γερμανοί δεν τα παράτησαν!

Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια μείωσε στους 6 πόντους (69-65 στο 39′), ο Λεσόρ έβαλε 1/2 βολές (70-65), ο Φραντς Βάγκνερ μείωσε στους 2 με τρίποντο στα 39” (70-68), ο Μπατούμ αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Φραντς Βάγκνερ βγήκε με την μπάλα έξω στα 12”.

Ο Γουεμπανιάμα έβαλε 1/2 βολές (71-68) και οι Γάλλοι έκαναν φάουλ στον Σρέντερ για να μην δεχτούν τρίποντο. Ο ηγέτης της Γερμανίας έχασε μία βολή (71-69), ο Κορντινιέ είχε 2/2 (73-69) και η Γαλλία πέρασε στον τελικό!

Τα δεκάλεπτα (Γαλλία-Γερμανία): 18-25, 33-33, 56-50, 73-69