Επιτέλους αφύπνιση και νίκη για την Εθνική Νέων Ανδρών που συνέτριψε με 91-56 την Πορτογαλία, το μεσημέρι της Δευτέρας, στην 3η αγωνιστική των ομίλων στο Eurobasket U20 της Ποντγκόριτσα.

Πλέον περιμένει τον αγώνα Ιταλία-Ισραήλ (17:30) για να δει την τελεική της θέση στον όμιλο (2η ή 3η) και τον αντίπαλό της στο πρώτο χιαστί.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έπαιξε καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άφησε στους Πορτογάλους ανάσα και με ηγέτες Τανούλη και Νικολαΐδη έδειξε ότι έχει δυνατότητες, περισσότερες τουλάχιστον από ότι είχε φανεί στα δύο πρώτα παιχνίδια και τις ήττες από Ισραήλ και Ιταλία.

Η Εθνική μας άρχισε πολύ άσχημα τον αγώνα κι ευτυχώς που υπήρχε ο Τανούλης να την κρατήσει όρθια, έχοντας τους 13 από τους 15 πόντους της στο πρώτο δεκάλεπτο (15-24) όπου έχανε και με 12 πόντους διαφοράς!

Ο σέντερ του Προμηθέα Πάτρας συνέχισε ασταμάτητος είχε 21 από τους πρώτους  27 πόντους της Ελλάδας μετά από 15 λεπτά και στη συνέχεια ανέλαβαν ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης και η ελληνική άμυνα.

Η πίεση στην μπάλα έφερε εντυπωσιακά αποτελέσματα, η Εθνική μας έκλεψε μπάλες, έφυγε σε ανοχιτό γήπεδο, πήρε επιθετικά ριμπάουντ και τελικά πήρε και το προβάδισμα.

Με 5 σερί πόντους του Λευτέρη Μαντζούκα, τους πρώτους του στο παιχνίδι, πήγε με +5 στα αποδυτήρια, 41-36 στην ανάπαυλα.

Πλέον το άγχος είχε φύγει από το μυαλό των παιδιών, η πίεση ήταν ασφυκτική κι οι Πορτογάλοι δεν είχαν τα γκαρντ και το καθαρό μυαλό να το διαχειριστούν.

Το σκορ έγινε 48-38 και με 16-0 σερί 64-38 μετά από 6:27 στη Γ’ περίοδο κι επιμέρους σκορ 23-2 στο δεκάλεπτο!

Πλέον η υπόθεση νίκη είχε τελειώσει κι η Εθνική απλά ήθελε να ‘χει διαφορά για να υπερισχύσει σε ενδεχόμενη τριπλή ισοβαθμία.

Το πιο σημαντικό, είναι πώς η νοοτροπία της στο παρκέ δεν άλλαξε, όσο κι αν αυξήθηκε η διαφορά, κι ήταν σαφές ότι αυτό το 0-2 με το οποίο άρχισε τη διοργάνωση, είχε γίνει μάθημα στους Νέους.

Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +39 (88-49) πριν τελειώσει ο αγώνας με 91-56.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-36, 68-49, 91-56.

Ελλάδα (Γιατράς): Μπαζίνας 2 (7 ασ.), Φίλλιος, Κουρουπάκης 2, Οικονομόπουλος 11 (1), Βησσαρίου 3 (1), Καλόγηρος 6, Κολοβέρος 2, Μαντζούκας 15 (3), Νετζήπογλου 3, Νικολαΐδης 16 (2), Τανούλης 27 (11ρ.), Τσάμης 4