Αρμάνι

Νίκη τετράδας σημείωσε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε με 84-74 της Χίμκι στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο στο Mediolanum Forum, εκεί όπου η Αρμάνι Μιλάνο προηγήθηκε με 29-26 στο 10’.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, σε αντίθεση με τη Χίμκι που είχες κακές επιλογές.

Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 27-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 56-43. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, όμως η Αρμάνι συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ.

Η Χίμκι προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο όμως οι Ιταλοί επικράτησαν με 84-74, κάνοντας ακόμα ένα βήμα τετράδας.

Κορυφαίος για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν ο Σαβόν Σιλντς με 17 πόντους, με τον Λουίτζι Ντατόμε να τον ακολουθεί με 15. Για τους ηττημένους ο Τζόρνταν Μίκι πάλευε μόνος του, έχοντας 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 56-43, 70-56, 84-74