Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (12-17) έκανε τη μεγάλη ζημιά στη Ζαλγκίρις Κάουνας (15-16) την Πέμπτη (25/3) αφού τη νίκησε με 88-81 στη Λιθουανία και δυσκόλεψε την προσπάθειά της να προλάβει την οκτάδα!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πέτυχε 50 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε επιμέρους σκορ 16-2 στα τελευταία 3:45 του αγώνα κι από το -7, πήρε μια νίκη γοήτρου, παίζοντας δίχως τον τραυματία Οθέλο Χάντερ!

Ο Ντράγκαν Μπέντερ πέτυχε 16 πόντους κι ο Άντε Ζίζιτς 10, ενώ άλλοι τρεις παίκτες της Μακάμπι είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. ξεχώρισε επίσης ο Κρις Τζόουνς με 13 πόντους, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Η Ζαλγκίρις μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με κορυφαίο τον Νάιτζελ Χέιζ που πέτυχε 12 πόντους, προηγήθηκε με 26-18 στο δεκάλεπτο.

Οι φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου αφύπνισαν την… αμυντική συνείδηση της Μακάμπι.  Οι Ισραηλινοί “μάζεψαν” τη διαφορά έφεραν στα ίσια το παιχνίδι και μεριονεκτούσαν μόλις με ένα καλάθι στο ημίχρονο, 40-38.

Ο Χέιζ είχε φτάσει πλέον στους 17 πόντους, ωστόσο εάν η Μακάμπι ήταν πιο αποτελεσματική στο μακρινό σουτ (2/10 τρίποντα) θα ‘χε σαφές προβάδισμα με την εμφάνισή της.

allstarbasket.grΤο επιβεβαίωσε και στην τρίτη περίοδο όταν πλέον προσπέρασε μέχρι και το υπέρ της 64-63 της τρίτης περιόδου.

Ο Ντράγκαν Μπέντερ με 5,5 πόντους μέσο όρο, έκανε ζημιά στους Λιθουανούς κι ειδικά όταν σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις ευστόχησε για τρεις πόντους!

Οι παίκτες του Μάρτιν Σίλερ δεν τα έχασαν, δεν έκαναν πια τα λάθη της β’ περιόδου, ενώ ο Μάριους Γκριγκόνις έδωσε με το μακρινό του σουτ την ευκαιρία στη Ζαλγκίρις να πάρει διαφορά πέντε πόντων, 77-72 με 4,5 λεπτά για τη λήξη.

Λίγο αργότερα η Ζαλγκίρις πήγε και στο +7, 79-72 με 3:45 για το τέλος, όμως η Μακάμπι, κράταγε το καλύτερο για το τέλος! Πρώτα μέσα από την άμυνά της και μετά με την επίθεση.

Πέτυχε δύο τρίποντα με τους Γουίλμπεκιν-Μπράιαντ, κι άλλους 4 πόντους του Ζίζιτς και έκανε επιμέρους σκορ 12-2 για να προσπεράσει 84-81 με 57 δευτερόλεπτα για τη λήξη!

Ο Ρούμπιτ έκανε λάθος για τους γηπεδούχους και στα 22′ ο Γουίλμπεκιν έκανε με ένα “φλόατερ” το 86-81 “κόβοντας τα πόδια” των Λιθουανών!

Η Ζαλγκίρις έχασε το επόμενο σουτ και το αμυντικό ριμπάουντ λίγο αργότερα μετά τις 0/2 βολές του Κοέν σε δείγμα ότι πλέον είχε αποδεχτεί τη σκληρή πραγματικότητα.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-38, 63-64, 81-88