Την έβδομη ήττα του στους εννέα τελευταίους αγώνες του στη Euroleague γνώρισε την Πέμπτη (8/4) ο  Παναθηναϊκός (11-21) από τη Ζαλγκίρις Κάουνας (17-17) με 93-78 στην 34η αγωνιστική.

Κακός πάλι αμυντικά, άφησε τη Ζαλγκίρις να επιβληθεί πλήρως μολονότι έπαιζε με σημαντικές απουσίες.

Ναι ήταν αδιάφορος ο αγώνας, αλλά με “προίκα” τη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο την προηγούμενη εβδομάδα, θα περίμενε κάποιος πολλά περισσότερα από την ομάδα του Όντεντ Κάτας.

Οι Λιθουανοί έπαιξαν χωρίς τους Ρούμπιτ, Χέιζ, Λοβέρν και Μιλάκνις, ωστόσο κυριάρχησαν, ίσως με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο.

Αλλά ένα δεκάλεπτο, ποτέ δεν είναι αρκετό, ειδικά στη Euroleague κι ας πρόκειται για αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα.

Όχι πώς δεν το συνηθίζει, αλλά ο Παναθηναϊκός μπήκε με ένα δεκάλεπτο καθυστέρηση στη Zalgirio Arena, καθώς της επέτρεψε να προηγηθεί με 27-14 στην πρώτη περίοδο με 7/7 δίποντα, σε δείγμα της σχετικής ευκολίας με την οποία σκόραραν οι γηπεδούχοι στην ελληνική ρακέτα.

Ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Λούκας Λεκάβιτσιους έκανε την αρχή και ο Πατρίσιο Γκαρίνο το ολοκλήρωσε με οκτώ πόντους σε 80 δευτερόλεπτα!

Δείτε τους 8 συνεχόμενους πόντους του Γκαρίνο στο τέλος της Α’ περιόδου

Η ταυτόχρονη παρουσία του Μάριο Χεζόνια με τον Νεμάνια Νέντοβιτς στο παρκέ άλλαξε τελείως την μορφή της ομάδας του Όντεντ Κάτας.

Ειδικά επιθετικά, με τον Παναθηναϊκό να πατά το γκάζι με δύο συνεχόμενα τρίποντα του κροάτη (33-23) και να φτάνει στο καλάθι (33-30) με 16 πόντους μέσα σε 3,5 λεπτά αγώνα στη β’ περίοδο. Δύο περισσότερους από όσους είχε πετύχε ο Παναθηναϊκός σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Νέντοβιτς έφτασε στα 3/3 τρίποντα και τους 10 πόντους με έμμεσο τετράποντο όταν μείωσε 41-37.

Στην “εξίσωση” μπήκε και ο Μπεν Μπεντίλ (10π. με 2/2 τριπ.) με τον Παναθηναϊκό να έχει 6/7 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Βέβαια η αμυντική αδυναμία, δεν έπαψε να υφίσταται (25π. η Ζαλγκίρις στη β’ περίοδο) αλλά με παραγωγικότητα 33 πόντων, η ελληνική ομάδα μάζεψε τη διαφορά του ημιχρόνου στους 5 πόντους, 52-47.

Συνέχεια, όμως δεν υπήρξε στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Μάρτιν Σίλερ άκουσαν το “καμπανάκι’ της β’ περιόδου και βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους, τις επιστροφές τους κι η παραγωγικότητα του Παναθηναϊκού είχε μείνει… στα αποδυτήρια.

Μόλις 4/16 σουτ είχαν οι “πράσινοι” της Αθήνας στην τρίτη περίοδο και η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους (71-52) πριν τελειώσει το δεκάλεπτο 74-60.

allstarbasket.grΑκόμα χειρότερα στην τελευταία περίοδο, όπου το κίνητρο πλέον είχε “σβήσει”,

Με συνεχόμενα τρίποντα η Ζαλγκίρις έφτασε τη διαφορά στους 24, 88-64, κι έπεσε κάπως στο φινάλε όταν έπαιζε για τους γηπεδούχους, για πρώτη φορά στην καριέρα του στη Euroleague o 19χρονος Ρουμπσταβίτσιους.

Στη λήξη του αγώνα ο Ζακ Όγκουστ πέτυχε το πρώτο τρίποντο της καριέρας του στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78