Ζαλγκίρις-Μπασκόνια

Με MVP έναν πρώην “πράσινο”, τον Λούκας Λεκαβίτσιους, η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε 72-68 την Μπασκόνια κι έπιασε τον Παναθηναϊκό στο 3-10.

O αγώνας

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Euroleague, με τον Στίβεν Ίνοκ να σημειώνει τους 11 από τους 19 πόντους της ομάδας του (5/6δ.).

Στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις απώλεσε προς στιγμήν το προβάδισμα, όμως με ένα επιμέρους 11-2 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη (40-32).

Ο περιορισμός του Ίνοκ ήταν καταλυτικός για να παραμείνει σε κατάσταση οδηγού η λιθουανική ομάδα και στο τρίτο δεκάλεπτο.

Έπρεπε να φτάσουμε στα 04:49 από τη λήξη για να βρει σκορ ο 24χρονος, μειώνοντας σε 61-54.

Το τρίποντο του Σιμόνε Φοντέκιο για το 61-57, σήμαινε ότι το ματς έχει… ψωμί.

Στο τέλος, πάντως, αναδείχθηκε ο Λούκας Λεκαβίτσιους. Στα 03:39 είχε 5 πόντους, στα 35” είχε 13.

Συγκεκριμένα, έβαλε δύο δίποντα, πέτυχε το απόλυτο στις βολές (4/4), πήρε αμυντικό ριμπάουντ στο 69-65 και κλείδωσε το 3-10 για τη Ζαλγκίρις, που μοιράζεται την τελευταία θέση με τον Παναθηναϊκό.

Η Μπασκόνια, από την πλευρά της, υποχώρησε στο 4-9.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-32, 51-46, 72-68