Την αποτίμησή τους για τον φιλικό αγώνα μεταξύ των ομάδων τους, ΗρακλήΆρη (72-67), έκαναν οι προπονητές των δύο ομάδων, Βαγγέλης Ζιάγκος, Σάββας Καμπερίδης.

Ουσιαστικά ήταν ένα τελευταίο τεστ για τις δύο ομάδες, πριν από την έναρξη της Basket League το επόμενο Σάββατο, 17 Οκτωβρίου.

Καμπερίδης: “Τα μηνύματα ήταν ενθαρρυντικά”

Πρώτα ο προπονητής του φιλοξενούμενου στο φιλικό, Άρη, Σάββας Καμπερίδης, ο οποίος μιλώντας στο www.arisbc.gr είπε:

“Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας.

Ήμασταν ένα επίπεδο πάνω, σε σχέση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις, σε ό,τι αφορά στην ενέργεια και την ταχύτητα εκτέλεσης.

Προφανώς, η ομάδα ακόμη χρειάζεται κάποιο χρόνο για να μπορέσει να δείξει την πραγματική της εικόνα, αλλά τα μηνύματα ήταν αρκετά ενθαρρυντικά σήμερα (10/10). Από δω και πέρα συγκεντρωνόμαστε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Θέλουμε να ξεκινήσουμε νικηφόρα, ώστε να μπορέσουμε να έχουμε ένα momentum για την υπόλοιπη χρονιά”.

Ο προπονητής της Ηρακλή, Βαγγέλης Ζιάγκος, τόνισε μετά την αναμέτρηση:

“Ήταν ένας χρήσιμος αγώνας με πολλαπλά οφέλη και σε διαφορετικά επίπεδα.

Στο αγωνιστικό σκέλος, αμυντικά βγάλαμε τη σκληρότητα που θέλουμε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου δεχτήκαμε 29 πόντους εκ των οποίων οι 7 στην 3η περίοδο.

Επιθετικά παρουσιάσαμε δυο πρόσωπα, αφού δε βρήκαμε λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης του Άρη, σε μια χρονική περίοδο που η απουσία του βασικού πόιντ γκαρντ  της ομάδας ήταν εμφανής”.