Την εκκένωση του γηπέδου, ζήτησαν οι διαιτητές του αγώνα ΆρηςΠεριστέρι, όπως μεταδίδει η ΕΡΤ!

Με τον αγώνα της Κυριακής στο Nick Galis Hall να βρίσκεται στην τελευταία περίοδο (32:55 αγώνα) και το σκορ για το 67-59 για το Περιστέρι, οι διαιτητές, με απόφαση της πρώτης, Βάσως Τσαρούχα, αποχώρησαν στα αποδυτήρια στην τέταρτη περίοδο. Οι άλλοι δύο διαιτητές είναι οι Τσολάκος-Κατραχούρας.

allstarbasket.grΌπως ειπώθηκε από την ΕΡΤ, που μετέδιδε τηλεοπτικά τον αγώνα, έπεσε αντικείμενο στο παρκέ και υπήρχαν υβριστικά συνθήματα, έπειτα από μια προειδοποίηση που είχε γίνει νωρίτερα και για αυτόν το λόγο ζητήθηκε από τους διαιτητές η εκκένωση.

Στην τελευταία φάση που παίχτηκε, και -πιθανόν- να οφείλεται η ένταση, είναι ένα επιθετικό φάουλ που χρεώθηκε σε σκριν ο Γιώργος Φίλλιος του Άρη στον Σιλβέιν Φρανσίσκο του Περιστερίου.

O αγώνας διακόπηκε με 7:05 για τη λήξη του στις 22:16.

Ιθύνοντες του Άρη, τόνισαν ότι θα ήταν επικίνδυνο να εκκενωθεί εκείνη την ώρα το γήπεδο, διότι τελείωνε ο αγώνας ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ με τον Ιωνικό και υπάρχει κίνδυνος συνάντησης οπαδών των δύο ομάδων στους δρόμους της πόλης.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της ΕΡΤ στις 22:45, ίδια ήταν και η πρόταση της αστυνομίας, να μην φύγει δηλαδή ο κόσμος, ώστε να αποφευχθεί ταυτόχρονη μετακίνηση, στη Θεσσαλονίκη, οπαδών Άρη και ΠΑΟΚ.

Στις 22:56, έγινε η πρώτη ανακοίνωση από τα μεγάφωνα του γηπέδου, με την απόφαση των διαιτητών να εκκενωθεί το Nick Galis Hall.

Οι διαιτητές επέστρεψαν στο παρκέ, το κλειστό έχει αδειάσει και ο αγώνας αρχίσε μετά από μια ωρα και 11 λεπτά διακοπής, στις 23:27.