Η εποχή Ζούρου άρχισε θετικά για την ΑΕΚ που νίκησε στην Καρδίτσα με 95-86 την τοπική ομάδα το απόγευμα του Σαββάτου, στη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στο ντεμπούτο του νέου προπονητή της, διέκοψε το σερί 4 ηττών μέσα στο 2024 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στον νέο χρόνο και 2η φετινή εκτός έδρας στην Ελλάδα, για να βελτιώσει σε 7-9 το ρεκόρ της.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι είδαν το δικό τους σερί, τεσσάρων νικών, να διακόπτεται και να έχουν πλέον 5-11 ρεκόρ.

Από 20 πόντους και 8 ριμπάουντ είχαν για τη νικήτρια ο Κουζέλογλου με τον Τίλμαν, πολύ θετικός ο Μπράντον Νάιτ με 14 πόντους, όπως κι ο ΜακΡέι με 13.

Ο Νίκος Δίπλαρος, με 15 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της Καρδίτσας, 14 είχε ο Γουάιτ, 13 ο Μακ, 12 ο Μπιουκάναν και 11 ο ΜακΚάλουμ, τους 9 στη Γ’ περίοδο.

Ο νέος “αέρας” που έφερε η πρόσληψη του Ηλία Ζούρου έγινε αμέσως ορατός στο παρκέ του “Γιάννης Μπουρούσης”. Με προσανατολισμό το παιχνίδι στη ρακέτα, η ΑΕΚ έδειχνε κυρίαρχη και προηγήθηκε με 26-16 στην Α’ περίοδο, με τους 20 πόντους της, να είναι από το “ζωγραφιστό”!

Η Καρδίτσα άργησε να συνέλθει, ήταν άστοχη, η άμυνα της ΑΕΚ έκανε δουλειά και με ηγέτη τον Τίλμαν, προηγήθηκε έως και 17 πόντους, 36-19.

Ξεπέρασε δε νωρίς τους 50 πόντους, έφτασε στο 52-36 με 2,5 λεπτά για το ημίχρονο, όμως τότε, άλλαξαν όλα!

Η Καρδίτσα πίεσε με τη σειρά της την κυκλοφορία της μπάλας, αιφνιδίασε την ελαφρώς πιο χαλαρή, λόγω διαφοράς, ΑΕΚ και έκλεισε το ημίχρονο με 11-0 σερί, 47-52!

Το πάθημα έγινε μάθημα για την ΑΕΚ, που έβγαλε σοβαρότητα και προσήλωση ειδικά στην άμυνά της στην τρίτη περίοδο.

Ο Μπράντον Νάιτ με τον Γιάννη Κουζέλογλου, οδήγησαν επιθετικά την ομάδα του Ζούρου σε αυτό το δεκάλεπτο, με επτά πόντους ο καθένας.

Από την άλλη, μόνο ο ΜακΚάλουμ ήταν σταθερός για την ομάδα του Παπανικολόπουλου, καθώς πέτυχε 9 από τους 15 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ έφυγε με 13 πόντους στα 30′, 75-62.

Με διαρκές rotation αλλά τον Κουζέλογλου να είναι σταθερά ο πιο παραγωγικός παίκτης της στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά στο 80-87 με πέντε λεπτά για το φινάλε, όμως δεν είχαν συνέχεια.

Πέτυχαν όλο κι όλο, ένα καλάθι (τρίποντο) στο τελευταίο πεντάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη νίκη με το πλήθος φιλάθλων τους που έδωσαν πολύ δυναμικό παρών στην Καρδίτσα!

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 47-52, 62-75, 86-95