Ο Παναθηναϊκός Superfoods ολοκλήρωσε με 13-0 το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου της Stoiximan.gr BasketLeague. Τι έκαναν οι προηγούμενοι αήττητοι

Για τρίτη φορά στην ιστορία του από τη θέσπιση της BasketLeague (1992/93) ο Παναθηναϊκός τερματίζει αήττητος στον πρώτο γύρο και βάζει τις βάσεις για το πλεονέκτημα έδρας στα play offs. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του βέβαια στο πρώτο μισό είναι ότι απέχει τρεις νίκες από τον ανταγωνιστή του έπειτα από του δρόμου τα μισά.

Είναι η έβδομη φορά στα 26 χρόνια της BasketLeague που μια ομάδα τερματίζει αήττητη στον πρώτο γύρο. Ας δούμε τι έχει δείξει η ιστορία για το πώς κατέληξε η σεζόν του αήττητου και στις επτά αυτές περιπτώσεις.

1994/95: Ολυμπιακός

Τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο με 24-2. Με το πλεονέκτημα έδρας που είχε κατέκτησε τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο του.

2007/08: Παναθηναϊκός

Αν κι έκανε τρεις ήττες 1ος στον δεύτερο γύρο κράτησε την πρωτιά στην κανονική περίοδο (23-3) και με πλεονέκτημα έδρας έφτασε στον τίτλο.

2010/11: Ολυμπιακός

Τερμάτισε αήττητος στο τέλος της κανονικής περιόδου, επίτευγμα που είναι σπάνιο στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ. Στους τελικούς όμως έχασε στο πρώτο εντός έδρας από τον Παναθηναϊκό (70-75) και με 1-3 νίκες έχασε το πρωτάθλημα από τον αιώνιο αντίπαλό του.

2012/13: Ολυμπιακός

Έκανε μόνο μια ήττα στον β’ γύρο, τερμάτισε με 25-1 και έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας έφτασε στους τελικούς. Εκεί όμως έχασε 0-3 από τον Παναθηναϊκό με δύο εντός έδρας ήττες στους τελικούς!

2015/16: Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός τερματίζει αήττητος στον πρώτο γύρο αλλά η ήττα από τον Ολυμπιακό στον β΄γύρο αρκεί να του στερήσει την πρωτιά την οποία παίρνει ο Ολυμπιακός λόγω καλύτερης διαφοράς πόντων στους μεταξύ τους αγώνες. Στη συγκλονιστική σειρά τελικών τα τρία από τα τέσσερα ματς που έγιναν τα κέρδισε ο φιλοξενούμενος και ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής με 3-1

2016/17: Ολυμπιακός

Ήταν η σειρά του Ολυμπιακού την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο (2016/17) να τερματίσει πρώτος και αήττητος στον α’ γύρο με 13-0. Έκανε μόνο μια ήτα και τερμάτισε πρώτος και στην κανονική περίοδο. Ωστόσο έχασε τον τίτλο από τον Παναθηναϊκό Superfoods ο οποίος νίκησε στο ΣΕΦ στον καθοριστικό πέμπτο τελικό.