Το 120-118 του Παναθηναϊκού Superfoods επί του Λαυρίου είναι το 42ο παιχνίδι της Α1 στο οποίο είδαμε διπλή 100άρα

Έπρεπε να περάσουν, σχεδόν δύο χρόνια για να δούμε ξανά στη BasketLeague αποτέλεσμα με διπλή 100άρα, όπως συνέβη το βράδυ της Δευτέρας στο ΟΑΚΑ όπου ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε το Λαύριο με 120-118.

Φυσικά συνέβαλαν οι δύο παρατάσεις ώστε να πάει τόσο ψηλά στο σκορ αν και στην κανονική του διάρκεια οι δύο ομάδες απείχαν μόλις δύο πόντους από την 100άρα σε 40άλεπτο (98-98).

Η τελευταία φορά που είδαμε διπλή 100άρα σε αγώνα της Basket League ήταν λίγα χιλιόμετρα πιο πάνω από το ΟΑΚΑ, συγκεκριμένα στην Κηφισιά. Ήταν το αξέχαστο ματς των play offs της περιόδου 2015/16 όπου ο Ζερμέιν Μάρσαλ πέτυχε το αυτοκαλάθι στη λήξη της πρώτης παράτασης για να ισοφαρίσει για λογαριασμό, όχι της ΑΕΝΚ αλλά του Άρη σε 95-95 και να οδηγηθεί ο αγώνας σε δεύτερη παράταση. Ο Άρης επικράτησε τελικά με 108-103 στις 23 Απριλίου 2016 κι έκτοτε είχαμε ξεχάσει τις θα πει διπλή κατοστάρα.

Από τη θέσπιση της Α1 (περίοδος 1986/87) μέχρις τις μέρες μας άλλες 41 φορές πριν από τον αγώνα του ΟΑΚΑ είχαμε δει διπλή 100άρα.

Στις 12 από αυτές τις περιπτώσεις οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί σε τριψήφιο αριθμό πόντων λόγω παρατάσεων ενώ στις άλλες29 περιπτώσεις αρκούσαν τα 40 λεπτά του αγώνα.

Κι αν τα τελευταία περίπου δέκα χρόνια βλέπουμε σπάνια τέτοια παραγωγικότητα και από τις δύο ομάδες σε έναν αγώνα, κάποτε έμοιαζε… συνηθισμένο φαινόμενο.

Κυρίως την περίοδο 1990/91 όπου σημειώθηκαν διπλές 100άρες σε συνολικά οκτώ αγώνες του Πρωταθλήματος!