Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε το Σάββατο (11/01) η Λάρισα (6-9) που  βύθισε” τον ΠΑΟΚ στην προτελευταία θέση με 4-11 κερδίζοντάς τον με 95-85 στο κλειστό της Νεάπολης Λάρισας.

Με κορυφαίους τον Άντονι Χίκι και τον Μπίλι Γκάρετ, καθοριστικό τον Χάρις, και τη συνδρομή των Παπαντωνίου-Παρκς, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έδειξε ότι μετά τις αλλαγές, είναι άλλη ομάδα!

Ο ΠΑΟΚ, ενισχυμένος κι αυτός, που προερχόταν από μεγάλες νίκες απί του Άρη και της Νεπτούνας, φύρισε από το -15, αλλά στο τέλος δεν μπορούσε να σταματήσει κυρίως τον Χίκι.

Ήταν η 8η ήττα του ΠΑΟΚ σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες στην EKO Basket League!

Η ελέξιξη του αγώνα

Ο Άντονι Χίκι με τον Μπίλι Γκάρετ Τζούνιορ έβαλαν τη Λάρισα, όχι απλά στη θέση του οδηγού, αλλά της έδωσαν στο πρώτο ημίχρονο και διαφορές που έφτασαν έως τους 15 πόντους!

25-10 μετά από 8:39 αγώνα και 39-25 με 6:15 για το ημίχρονο. Οι δύο παίκτες των Θεσσαλών είχαν 14 και 10 πόντους στο ημίχρονο, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε, π Σόρτερ με τον Μπράουν και τους Μαργαρίτης-Νόουλς συνέβαλλαν ώστε να μειωθεί η διαφορά στους έξι, 48-42.

Ο Μπαχαμέζος σέντερ, Ζέιν Νόουλς, ήταν ακόμα πιο αποφασιστικός στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε στους 14 πόντους με τις δύο βολές στα 4:14 για τα 30:00, όταν ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 62-60! Το ματς είχε κλείσει για τα καλά και το ντέρμπι επιβίωσης άρχιζε πάλι από την αρχή!

Ο Νόουλς συνέχισε να κάνει θραύση στη ρακέτα όπου στοχευμένα χτυπούσε ο ΠΑΟΚ, όμως όταν πια μπήκε στο ματς στο τελευταίο τετράλεπτο, Χίκι και Γκάρετ μίλησαν πάλι στα κρίσιμα σημεία με μεγάλα σουτ και αποφασιστικά κερδισμένα φάουλ.

Έτσι το 85-81 στο 36:00 έγινε 91-81 για να φτάσουν οι γηπεδούχοι στην τρίτη σερί νίκη με το 95-85!

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 69-68, 95-85