Ασταμάτητη η ΑΕΚ (11-4) στην Ελλάδα, πέρασε και από το Κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου, επικρατώντας στο φινάλε με 79-70 του Κολοσσού H Hotels (5-10). Αυτή ήταν η δέκατη σερί νίκη της Ένωσης στο πρωτάθλημα, ρεκόρ στην ιστορία της.

Στον πρώτο αγώνα δίχως τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος, η “Βασίλισσα” δοκιμάστηκε σε μια δύσκολη έδρα απέναντι σε ένα αντίπαλο που παραδοσιακά την… ζορίζει. Ο Τζεράι Γκραντ έκανε το ντεμπούτο του στην EKO Basket League, όμως τα φάουλ τον κράτησαν χαμηλά (4 πόντους, 2/5 διπ.) και έδειξε ότι χρειάζεται το χρόνο του για να μπει στην εξίσωση.

Η εκκίνηση ήταν καλή για τους “κιτρινόμαυρους” που προηγήθηκαν με 12-3 στο 4′ και 18-9 στο 8′ χάρη σε τρίποντα των Χρυσικόπουλου και Γιαννόπουλου. Όμως, επτά σερί πόντοι των Κρομά, Τζάκσον και Μωραΐτη έκλεισαν την περίοδο στο 18-16.

Ο Κρομά ισοφάρισε επίσης, όμως ο Τολιόπουλος μπήκε ορεξάτος, γράφοντας το 23-18. Μάλιστα, έδωσε και δύο ασίστ σε Ρέι και Γιαννόπουλο για το 28-21 στο 13′. Το δίδυμο Τζάκσον-Μωραΐτη ήταν σε καλή μέρα και μαζί με τον Τουντζιαράκη μείωσαν δις στον πόντο με 3:32 να απομένουν για το ημίχρονο. Κάπου εκεί, ο Λάνγκφορντ είπε να μιλήσει και με πέντε πόντους έκλεισε το πρώτο μέρος στο 39-33 υπέρ της ΑΕΚ.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπήκαν μετά από την ανάπαυλα για να τα δώσουν όλα, όμως οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Δύο τρίποντα των Γκίκα και Ρογκαβόπουλου διαμόρφωσαν το 50-42 στο 26′ και ο Λάνγκφορντ το πρώτο +10 (52-42). Ο Τουντζιαράκης ήρθε για να δώσει τις λύσεις και να μειώσει σε 56-52 στο 28′, με τον Λάνγκφορντ και πάλι να βρίσκει το στόχο για το 58-52 στο 30′.

Νέα δυναμική είσοδος από τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου στο τέταρτο δεκάλεπτο χάρη στους Χρυσικόπουλο και Σλότερ για το 63-55. Οι Τζάκσον και Τουντζιαράκης το… βιολί τους, μειώνοντας σε 63-62 μέσα σε ένα λεπτό! Μάλιστα, ο Κρομά άλλαξε τα ηνία σε 67-65 με 4:33 να απομένουν, αφού πρώτα ισοφάρισε σε 65-65 για τους Ροδίτες.

Η ΑΕΚ δεν… τρόμαξε και με την κλάση της απάντησε άμεσα, ανέκτησε την πρωτοπορία με τον Σλότερ και οι Λάνγκφορντ-Γιαννόπουλος έβαλαν την… υπογραφή τους για το 75-68. Στη συνέχεια, ο Κρομά μείωσε σε 75-70, αλλά η “κιτρινόμαυρη” άμυνα και οι βολές των Σλότερ-Τολιόπουλου έριξαν την… αυλαία στο γεμάτο Κλειστό της Καλλιθέας.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-39, 52-58, 70-79