Η Μακάμπι (13-6) είναι το απόλυτο αφεντικό στο Τελ Αβίβ και το απέδειξε για ακόμα μία φορά, καθώς επικράτησε με 92-85 της Μπαρτσελόνα (13-6). Την έπιασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, όμως στη Βαρκελώνη είχε ηττηθεί με 96-73.

Μαζί τους στο 13-6 και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που κατάφερε να διακόψει το σερί 13-0 που έτρεχε η Ρεάλ Μαδρίτης από την 5η αγωνιστική. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Έλληνες των Ισραηλινών ήταν οι κομβικοί παράγοντες. Από την μία ο Γιάννης Σφαιρόπουλος με το κοουτσάρισμά του και από την άλλη ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους σε 24:25! Από κοντά και ο Σκότι Γουίλμπεκιν, φυσικά, προσθέτοντας 18 πόντους αν και άστοχος.

Η αρχή ήταν πολύ καλή για τους “μπλαουγκράνα”, όμως από τη στιγμή που η άμυνα των “κίτρινων” σφίγγει, βρίσκουν ρυθμό και τον επιβάλλουν ανεξάρτητα με τον αντίπαλο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν στο 28-14 και βοήθησε τη Μακάμπι να επιστρέψει από το -9 (27-18) στο 10′. Τελικά, γύρισε την κατάσταση, τη διατήρησε στην τρίτη περίοδο υπέρ της και στα τελευταία δέκα λεπτά προηγούνταν με “διψήφιες” τιμές.

Ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε ο,τι χρειαζόταν για να μειώσει και να ανατρέψει την κατάσταση, όπως και ο Μάλκολμ Ντιλέινι, όμως ήταν αργά. Με τρίποντο ο Γουίλμπεκιν υπέγραψε το τελικό αποτέλεσμα για την “ομάδα του λαού” που πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη. Ακόμα ένας σημαντικός παράγοντας ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων στο 9-0 που μείωσαν σε 71-68 στο 34′ οι Καταλανοί. Πολύτιμη, επίσης, η προσπάθεια των Χάντερ και Καλοϊάρο.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 48-41, 65-57, 92-85