Στη δεύτερη θέση της κατάταξης της Euroleague με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, βρέθηκε την Πέμπτη (18/02) η Αρμάνι Μιλάνο που νίκησε με 87-68 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Ιταλία.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έχασε για μια ασίστ το double double (10-9), ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε 15 πόντους και ο Κάιλ Χάινς 14, ο Σεβόν Σιλντς είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ κι η ιταλική ομάδα επιβεβαίωσε τις πολύ υψηλές βλέψεις της!

Σοβαρή, με αμυντική προσήλωση και με δεδομένη την υπεροχή στο επιθετικό ταλέντο, η Αρμάνι Μιλάνο απέφυγε την “παγίδα” της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Την κράτησε χαμηλά στο σκορ στο πρώτο μισό (39-27) και στη συνέχεια έχτισε διαφορά χάρη στις συνεργασίες και την ποιότητα των παικτών της στην επίθεση.

Η Μακάμπι πήρε ελάχιστα από την περιφέρειά της κι είναι ενδεικτικό ότι στο 39-27 του πρώτου ημιχρόνου, οι ψηλοί της είχαν 7/10 σουτ κι οι περιφερειακοί 3/11 δίποντα και 1/13 τρίποντα!!!

Η τρίτη περίοδος ήταν ένα επιθετικό ρεσιτάλ με την ομάδα του Μεσίνα να έχει 11/13 σουτ (7/8 και 4/5) και τη Μακάμπι 5/6 τρίποντα!

Οι Ιταλοί πήγαν από το +6 (41-35) στο +17 των 30:00 (65-48) και δεν εγκατέλειψαν το χαρακτήρα που τους έδωσε τη 16η νίκη σε 24 φετινά ματς στη διοργάνωση!

Η Μακάμπι το πάλεψε, όμως για ένα ακόμα βράδυ η μαχητικότητα δεν αρκούσε απέναντι σε μια ακόμα ποιοτική ομάδα.

Πλέον έχει 10-13 ρεκόρ κι απέχει πολύ από την οκτάδα που οδηγεί στα playoffs.

Εντύπωση προκάλεσε η χρησιμοποίηση του Σκότι Γουίλμπεκιν για μόλις 5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Έπαιξε συνολικά 17:56 και δεν πέτυχε πόντο με 0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ.

Ο Οθέλο Χάντερ πέτυχε 16 πόντους για τη Μακάμπι με 8/9 προσπάθειες κι ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 11 πόντους.

Άλλους 10 πέτυχε ο Ντατόμε μαζί με 7 ριμπάουντ για την Αρμάνι που… δεν πήρε ούτε ένα επιθετικό ριμπάουντ!

O Σέρχιο Ροντρίγκεθ έγινε ο όγδοος παίκτης που ξεπερνά τους 3.000 πόντους στη σύγχρονη Euroleague καθώς με τους 10 που πέτυχε έφτασε στους 3.002.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 39-27, 65-48, 87-68