Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα (18-7) επικράτησε πολύ εύκολα της Ζαλγκίρις Κάουνας (13-11) στο Παλάου Μπλαουγκράνα με 86-62, για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Σαρούνας Γασικεβίτσιους μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα δεκάλεπτο, αλλά μέσα από την τρομερή της άμυνα κατάφερε να βρει τον απαιτούμενο ρυθμό και στην επίθεση και έτσι το 24-24 της πρώτης περιόδου, έγινε 48-37 στο ημίχρονο του αγώνα.

Στην τρίτη περίοδο, η διαφορά πήγε στο +20 (59-39) και η «σεμνή τελετή» έλαβε τέλος. Ακόμη κι αν είχε επαναστατικές διαθέσεις, η Ζαλγκίρις δεν είχε τρόπο να τις εκφράσει γιατί συνέχισε να σκοράρει με το σταγονόμετρο, εγκλωβισμένη από την άμυνα των γηπεδούχων.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς όλα είχαν τελειώσει πολύ νωρίτερα. Μόνο η τιμή της διαφοράς είχε αξία (77-51, 34’) η οποία ήταν σταθερά πάνω από τους 20 πόντους. Οι δε προπονητές διαχειρίστηκαν το 4ο δεκάλεπτο για να μεγαλώσουν το rotation.

Κορυφαίοι για τους Καταλανούς ήταν οι Κόρι Χίγκινς και Πιέρ Οριόλα, καθώς αμφότεροι σημείωσαν 19 πόντους. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στους 4 πόντους, έχοντας 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των ηττημένων κανένας δεν σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 48-37, 71-47, 86-62