Ο Μάρκους Έρικσον έκανε ρεκόρ καριέρας με 36 πόντους και 10 εύστοχα τρίποντα και η Άλμπα Βερολίνου νίκησε τη Χίμκι στη Μόσχα, την Παρασκευή (05/03) με 100-81 για την 28η αγωνιστική της Euroleague!

Ο Μάρκους Έρικσον είχε 11 πόντους στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο εκτόξευσε τις επιδόσεις του!

Τελείωσε τον αγώνα με 36 πόντους από 10/13 τρίποντα, 1/3 δίποντα, 4/4 βολές!

Ισοφάρισε έτσι το ρεκόρ με τα πιο πολλά εύστοχα τρίποντα σε έναν αγώνα στη σύγχρονη Euroleague, που είχαν με 10 εύστοχα οι Λάρκιν (δύο φορές με 10/12, 10/15), Γκάουντλουκ (10/13).

Η Άλμπα είχε 17/35 τρίποντα και κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, παρά την προσπάθεια του Τζόρνταν Μίκι.

Ο Αμερικανός της Χίμκι έκανε επίσης ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους.

Η Χίμκι προηγήθηκε με 47-41 στο ημίχρονο, αλλά στην τελευταία περίοδο η Άλμπα έκανε επιμέρους σκορ 32-14 για να νικήσει, σχεδόν με το ίδιο σκορ (100-80) του Α’ γύρου, με 100-81 για τη 10η φετινή της νίκη και τρίτη της 100άρα!

Ο Λιουκ Σίκμα είχε 18 πόντους και 8 ασίστ για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-41, 67-68, 81-100