Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες στη Euroleague πέτυχε την Πέμπτη η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 70-64 επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Μια εβδομάδα έπειτα από το διπλό επί της Ούνικς, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πέρασε και από τη Λιθουανία.

Ο Τζόρνταν Λόιντ πέτυχε 19 πόντους και το κρίσιμο ζευγάρι βολών στο τέλος, όταν με τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς η Ζαλγκίρις μείωσε στους 3 πόντους, 64-67.

Νωρίτερα, μόλις με τρία λεπτά για τη λήξη, οι Ρώσοι ήταν στο +10, 65-55.

Η Ζαλγκίρις ακολουθούσε στο σκορ σχεδόν και στα 40 λεπτά του αγώνα, μόλις δύο φορές προσπέρασε, μια στην αρχή και μια στην τρίτη περίοδο.

O Στρέλνιεκς (14π.) με τον Λοβέρν στο α’ μέρος (10π.) και τον Λεκαβίτσιους (10π.) έμεινε κοντά στο σκορ, όμως δεν είχε το κάτι παραπάνω για να αντιπαρατάξει στην ποιότητα αλλά και την πληρότητα των Ρώσων.

Ο Μπάρον πρόσθεσε 11 πόντους για τη Ζενίτ, που είχε λιγότερα λάθη και περισσότερες συνεργασίες από τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-40, 51-55, 64-70