Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια απίθανη νίκη την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ με 91-87 επί της Φενέρμπαχτσε με μια μεγάλη ανατροπή στα 40 τελευταία δευτερόλεπτα!

Οι “πράσινοι” έκαναν 9-0 σερί στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα κι από το εις βάρος τους 82-87 πανηγύρισαν την πρώτη φετινή νίκη στη Euroleague με 91-87!

O Νεμάνια Νέντοβιτς πέτυχε 18 από τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο καθοριστικός παίκτης στο τέλος, στη μεγάλη ανατροπή, όταν η Φενέρμπαχτσε έκανε απανωτά δύο αντιαθλητικά φάουλ.

Και ναι μεν έμοιαζαν με δώρο, αποτέλεσμα της αφέλειας των παικτών της, αλλά δεν μειώνουν την προσπάθεια των “πράσινων” που δεν απογοητεύτηκαν από το 0-8 των Τούρκων που είχαν κάνει το 82-79, 82-87!

Μια νίκη με ξεχωριστή σημασία, που ήλθε με 6/28 τρίποντα κι ενώ για τον Παναθηναϊκό ακολουθούν τρεις εκτός έδρας αγώνες στη Euroleague με Μπασκόνια, Ρεάλ Μαδρίτης και Μακάμπι Τελ Ανίβ!

Με τη συνδρομή των περίπου, 6.000 φιλάθλων που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε και σε πολλές περιπτώσεις βρήκε τον ρυθμό που ήθελε στην επίθεση. Όπως και μια σχετική ισοροπία στο παιχνίδι εντός κι εκτός ρακέτας.

Ο Πέρι δεν ήταν ο αγγχωμένος γκαρντ της πρεμιέρας, στο Μονακό, ο Γουάιτ έβγαζε σιγουριά, ο Παπαπέτρου την ηγετική του φυσιογνωμία που την εξέφρασε μάλιστα και με αρκετές τελικές πάσες και κυρίως, σωστές επιλογές.

Μικρές λεπτομέρειες δεν του επέτρεψαν να προηγηθεί στο α’ δεκάλεπτο (20-21), κι ενώ η άμυνα παρέμενε η μεγαλύτερη αδυναμία της ελληνικής ομάδας στο παρκέ.

Ειδικά σε παίκτες με την εμπειρία, αλλά και την ικανότητα, όπως του Ντε Κολό, που αίφνης με πέντε σερί πόντους έστειλε την τουρκική ομάδα στη μεγαλύτερη διαρορά του πρώτου μέρους, +9, 45-36.

Οι παίκτες του Πρίφτη όμως αντέδραν, Παπαπέτρου και Σαντ Ρος απάντησαν με 5-0 σερί σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων και το buzzer beater του αρχηγού του Παναθηναϊκού, επανέφερε το ματς στη μικρότερη τιμή υπέρ της Φενέρμπαχτσε, 46-45 μετά από 20 λεπτά αγώνα.

To διαρκές rotation του Πρίφτη, είχε καρπούς, ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μείνει φρέσκος και κυρώις να μην τα περιμένει όλα από έναν ή δύο παίκτες που θα βρίσκοτναν στην καλύτερη μέρα.

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς από την άλλη, στηρίχτηκε περισσότερο στις σίγουρες λύσεις των Ντε Κολό, Βέσελι, αλλά και των Χένρι-Μπούκερ.

Ο Μέικον ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μισό, Έβανς και Φλόιντ έδωσαν λύσεις στη ρακέτα, ενώ στην τέταρτη περίοδο ανέλαβε πιο πολλές ευθύνες και ο Νέντοβιτς.

Μάλιστα φτάνοντας στους 14 προσωπικούς πόντους και όντας πλέον πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, ο Σέρβος έδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στην ομάδα του, 77-76 με τέσσερα λεπτά για το τέλος.

O Παναθηναϊκός είχε πια εδραιώσει την υπεροχή του στην τελευταία περίοδο, χάρη στην τριάδα Μέικον, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου στην περιφέρεια κι ενώ παράλληλα άρχισε να παίζει πιο αποτελεσματική άμυνα.

Ο Οκάρο Γουάιτ έκανε με γκολ φάουλ το 82-79 με λιγότερο πια από τρία λεπτά για τη λήξη!

Η Φενέρμπαχτσε απάντησε με 4-0 από τους Νταϊσόν Πιέρ- Γιαν Βέσελι για το προσπέρασμα 83-82 με λιγότερο από δύο λεπτά για το τέλος.

Ο Βέσελι κάρφωσε για το 6-0 σερί της Φενέρμπαχτσε με 1:17 και μετά ο Παναθηναϊκός έχασε δύο ευκαιρία για να μειώσει ή να ισοφαρίσει, πληρώνοντας ξανά το κακό του ποσοστό από μακριά.

Πάλι ο Πιέρ, παίκτης κλειδί στο τέλος για τη Φενέρμπαχτσε, σκόραρε για να διευρύνει το σερί της ομάδας του στο τέλος σε 8-0 και το προβάδισμα στους 5 πόντους, 82-87.

Ο Νέντοβιτς μείωσε με 2 βολές 84-87, στα 38” στους πρώτους πράσινους πόντους μετά ασπό 2,5 λεπτά. Ο Βέσελι έκανε βήματα στα 17 δεύτερα και ο Γκούντουριτς έκανε το δώρο, αφού έκανε αντιαθλητικό στον Μέικον, τραβώντας του το χέρι τα 10,8 δευτερόλεπτα για το τέλος!

Ο Αμερικανός είχε 2/2 βολές, 86-87 κι ο Παναθηναϊκός είχε την μπάλα για την τελευταία επίθεση!  Στα 2,9 ο Βέσελι έστειλε την μπάλα έξω, σε πάσα του Νέντοβιτς και στην επαναφορά, ο Μπούκερ, έκανε αντιαθλητικό στον Νέντοβιτς αφού τον έσπρωξε με τον αριστερό του αγκώνα!

Ο Σέρβος έκανε 2/2 βολές για το 88-87 και αμέσως μετά, ο Παπαπέτρου κέρδισε φάουλ για 3 βολές! Με το ΟΑΚΑ στο πόδι, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε 3/3 και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την απίστευτη νίκη με 91-87!

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-46, 64-67, 91-87