Την πέμπτη συνεχόμενη ήττα της γνώρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, του βράδι της Τρίτης, όπου η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 90-79 στη 15η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, όταν προηγήθηκε με 21 πόντους διαφοράς, 70-49, από το “εύθραυστο” πρώτο ημίχρονο.

Ο Ντέβιν Μπούκερ (22π.) με τον Νάντο Ντε Κολό (21π.) ήταν οι παίκτες που κυριάρχησαν στο παρκέ και κυρίως, στη ρακέτα της Μακάμπι.

Η τουρκική ομάδα είχε 23/29 δίποτα, χτυπώντας τους Ισραηλινούς κυρίως στη ρακέτα, αν κι είχαν αξιοπρεπέστατα ποσοστά από τα 6,75μ., με 10/25 προσπάθειες, μολονότι ο Ντε Κολό είχε 0/4.

Η Μακάμπι είδε τον Τζέιμς Νάναλι να τη σηκώνει στο δεύτερο ημίχρονο (18π.), πλησίασε στους έξι πόντους, 74-68, με έξι λεπτά για το τέλος, ο Γουίλμπεκιν (14π.) μείωσε στους πέντε (79-74) στα 2:20, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν 9-0 σερί για το 83-74 σφραγίζοντας τη νίκη.

Από 3 blocks είχαν Βέσελι και Μπούκερ για τους νικητές.

Για τη Μακάμπι ο Κίναν Έβανς πέτυχε 13 πόντους, με αισθητή παρουσία στο πρώτο μισό κι ο Ντέρικ Γουίλιαμς πέτυχε άλλους 10.

Η Φενέρμπαχτσε βελτίωσε σε 6-9 το ρεκόρ της, με τρεις σερί νίκες.

Η Μακάμπι, έπεσε στο 7-8.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-37, 70-51, 90-79