Ντιζόν-Λαύριο

To Λαύριο ηττήθηκε στη Γαλλία από την Ντιζόν (73-49) κι έχασε έδαφος στη μάχη για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Basketball Champions League.

Ο σημερινός νικητής θα πήγαινε στο 3-2 και θα αποκτούσε σημαντικό προβάδισμα για την απευθείας πρόκριση στη φάση των “16”.

Η Ντιζόν έμελλε να φύγει χαμογελαστή από το παρκέ του “Παλέ ντε Σπορ”, επικρατώντας εύκολα στην αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Basketball Champions League.

Tην τελευταία αγωνιστική, το Λαύριο υποδέχεται τη Μάλαγα με μοναδικό στόχο τη νίκη.

Κι αυτό γιατί σε περίπτωση που η Νίζνι επικρατήσει σε μία από τις δύο εναπομείνασες αναμετρήσεις της (απόψε εκτός με Μάλαγα ή στις 21/12 εντός με Ντιζόν), η ελληνική ομάδα θα τεθεί νοκ-άουτ.

Θυμίζουμε ότι ο ρωσικός σύλλογος υπερισχύει του Λαυρίου σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμίας.

Ιδού και η βαθμολογία του 3ου ομίλου:

1. Ντιζόν 3-2 8
  2. Μάλαγα 3-1 7*
  3. Λαύριο 2-3 7
  4. Νίζνι 1-3 5*

*Ματς λιγότερο, παίζουν απόψε (15/12) στις 21:30

Αναφορικά με το ματς, η Ντιζόν μπήκε φορτσάτη και σημείωσε 24 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Το Λαύριο έβαλε συνολικά 29 στο α’ ημίχρονο, γεγονός που μαρτυρούσε τη διαφορά δυναμικότητας.

Στην τρίτη περίοδο, η γαλλική ομάδα κλείδωσε τη νίκη, φτάνοντας μέχρι και το +20.

Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κλείνει στη μέγιστη τιμή της (73-49).

Πρώτος σκόρερ του ματς αναδείχθηκε ο Ντέιβιντ Χόλστον με 18 πόντους.

Από πλευράς Λαυρίου, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης σημείωσε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 38-29, 60-42, 73-49