Στολίγκα
Η Νάγια Στολίγκα

Η Εθνική Κορασίδων επιβλήθηκε άνετα με 78-51 της Τσεχίας στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16, που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την πανίσχυρη Γαλλία με 40-72, τη νίκη με 67-50 επί της Δανίας, η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη ζευγάρωσε τις επιτυχίες της με την άνετη νίκη επί της Τσεχίας και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου της.

Στη νοκ άουτ φάση των “16”, η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την ηττημένη του Πορτογαλία-Λετονία, που παίζουν μεταξύ τους απόψε (21/8, 20:30).

Τη Δευτέρα (22/8) στο πρόγραμμα υπάρχει ρεπό και την Τρίτη (23/8) η Εθνική Κορασίδων θα δώσει τον πρώτο χιαστί αγώνα της στη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (9-6, 4’25”), αλλά η Τσεχία απάντησε και με ένα σερί 8-0 οδήγησε στο παιχνίδι στο 9-14 (6’30”). Η Αρσενιάδου έδωσε ξανά το προβάδισμα (17-16, 10’20”) με τις Παρασκευοπούλου και Στολίγκα να ευστοχούν σε σουτ τριών πόντων για το 23-18 (12′).

H τελευταία συνέχισε και με τέσσερα τρίποντα σε ένα πεντάλεπτο έστειλε τη διαφορά στο +16 (42-36, 16’30”), μετρώντας η ίδια 19 πόντους σε 14’36” στο πρώτο μισό, το οποίο έκλεισε 44-34.

Δείτε το ρεσιτάλ της Στολίγκα (21π. με 5/11 τρίποντα) που ευστόχησε σε 4 τρίποντα μέσα σε 5 λεπτά:

Η Ελλάδα αντέδρασε με το 50-39 (24’34”) να γίνεται 59-39 (27’35”) και τις παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη να μετρούν ως αυτό το σημείο 8/18 (44.4%) από τα 6μ75. Η Φελούρη με… τετράποντο έγραψε το 68-39 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Παρασκευοπούλου οδήγησε τη διαφορά στο +30 (70-40, 32′) με το παιχνίδι να κλείνει με το τελικό 78-51.

Διαιτητές: Τεϊχέιρα (Πορτογαλία), Ντεχόντ (Βέλγιο), Φεράρα (Ιταλία)

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 44-34, 68-39, 78-51

Ελλάδα (Κτιστάκης): Αρσενιάδου 15 (6κλ), Γιαπιτζόγλου 2, Καλογήρου 3 (1), Σιουμουρέκη 2, Τσινασλανίδου, Χατήρα 5, Χωλοπούλου, Φελούρη 6 (1), Παρασκευοπούλου 9 (2), Στολίγκα 21 (5/11 τρ.), Σύρπα 6, Ζιάκα 9.