Παναθηναϊκός ΑμεΑ

Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες με 67-55 κόντρα στους Rolling Rebels στο τουρνουά πρόκρισης για το EuroCup 2024 που διεξάγεται στη Μούρθια της Ισπανίας.

Όπως αναφέρει το pao1908.com:

Οι «πράσινοι» με ακόμη μία καλή εμφάνιση κατάφεραν να κάνουν το δύο στα δύο με κορυφαίους τους Νέλσον με double double (23π., 17ριμπ.) και Μαρτσάκη (23π., 9 ριμπ.).

Αύριο στις 12:15 θα αντιμετωπίσουν την οικοδέσποινα Μούρθια και μπορείτε να παρακολουθήσετε την αναμέτρηση ΕΔΩ.

Ως προς τον αγώνα, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 0-9 κρατώντας τους Rolling Rebels για τα 4 πρώτα λεπτά χωρίς σκορ. Οι «πράσινοι» διατήρησαν τη διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο με +9 (9-18).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο ΠΑΟ και στη δεύτερη περίοδο με την ψαλίδα να φτάνει τους 13 πόντους (19-32) στο ημίχρονο. Ο Νέλσον πέτυχε double double (10π., 12ριπ.) από το πρώτο μισό, ενώ διψήφιος ήταν και ο Μαρτσάκης (10π.).

Με την επιστροφή στο παρκέ ο ΠΑΟ συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και κράτησε το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα για να λήξει η περίοδος 36-45.

Παρόλο που οι Rolling Rebels προσπάθησαν να μπουν στο ματς ρίχνοντας τη διαφορά σε 50-58, οι «πράσινοι» με καθαρό μυαλό έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη με 55-67.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 19-32, 36-45, 55-67

Παναθηναϊκός (Κοντός): Μαρτσάκης 23, Μιχαλοπούλου, Νέλσον 23, Κοντογιάννης 4, Δίτσης 8, Αχμέντ 4, Χριστόφορος, Τριανταφύλλου 5, Σπάθης, Φύτρος.