Εθνική Γυναικών

Η απίστευτη προσπάθεια της Εθνικής Γυναικών στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι κορυφής με τη Μ.Βρετανία στο Μάντσεστερ, το βράδυ του Σαββάτου 17/11, έμεινε ανολοκλήρωτη για μια λεπτομέρεια… Η Εθνική μας έχασε 79-77 και πλέον στις 21/11 με το Ισραήλ στην Κοζάνη παίζεται η πρόκριση στα τελικά του Eurobasket 2019!

Η Εβίνα Μάλτση πέτυχε 17 από τους 19 πόντους της στο δεύτερο ημίχρονο, όπως κι η Άννα Σπυριδοπούλου πέτυχε και τους 15 πόντους της, με 4/5 τρίποντα στο β’ μέρος του αγώνα με τη Μεγάλη Βρετανία στο Μάντσεστερ αλλά η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 79-77!

Στον 5ο, και προτελευταίο αγώνα για τα προκριματικά του Eurobasket 2019 η ελληνική ομάδα γνώρισε τη 2η ήττα της στη διοργάνωση αλλά πλέον μπορεί να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά εάν νικήσει το Ισραήλ στις 21 Νοεμβρίου στη Κοζάνη!

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά έδωσαν μια απίθανη παράσταση στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Μάντσεστερ, έπειτα από το 39-25 του Α’ μέρους κι έχασαν στη λεπτομέρεια τη νίκη-πρόκριση!

Κυρίως στη φάση στα 12 δεύτερα για το τέλος όταν η αντεπίθεση είχε κορυφωθεί η Ελλάδα είχε μειώσει 77-74 κι είχε την τελευταία επίθεση. Η Τζόαν Λίνταμ, κορυφαία της Μ.Βρετανίας έκλεψε στην επαναφορά της Λύμουρα κι έκανε με λέι το 79-74.

Στα 5 δεύτερα η Εβίνα Μάλτση είχε 3/3 βολές για το 79-77, μετά η άμυνα της Ελλάδας προκάλεσε λάθος σε επαναφορά της Μ.Βρετανίας, αλλά στα 2” για το τέλος η Ελλάδα δεν κατόρθωσε να εκδηλώσει επίθεση!

Η Στέλλα Καλτσίδου, στην προτελευταία της εμφάνιση με την Εθνική ήταν η πρώτη σκόρερ με 21 πόντους! Την Τετάρτη, όμως, πρέπει να αποχαιρετήσει την Εθνική με νίκη-πρόκριση στα τελικά!

Διότι πλέον όλα θα κριθούν την Τετάρτη στη Κοζάνη, στη Λευκόβρυση, όπου δεν πρέπει να πέφτει καρφίτσα!

Στα τελικά περνάνε οι 8 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου κι οι 6 καλύτερες δεύτερες!

Εκτός απροόπτου, με νίκη επί του Ισραήλ η Ελλάδα περνάει, οπότε είναι χρέος ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ την Εθνική Γυναικών στο τελευταίο της ματς στα προκριματικά ώστε να περάσει στο Eurobasket 2019 που θα γίνει στη Λετονία και τη Σερβία!

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 39-25, 61-58, 79-77

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Γέμελος 4, Καλτσίδου 21(1), Μάλτση 19(2), Σπανού 4, Σπυριδοπούλου 15(4), Χριστινάκη 4, Κοσμά, Λύμουρα, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 6, Σωτηρίου 4, Σταμάτη.