Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης τρόμαξε προς το τέλος του αγώνα από την Νταρουσάφακα, αλλά πήρε τη νίκη στη Φολκσβάγκεν Αρένα με 86-82, για την 21η αγωνιστική της Euroleague, το βράδυ της Παρασκευής (01/02).

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Ρεάλ Μαδρίτης εμφανίστηκε καλύτερη από την Νταρουσάφκα και στα μέσα της πρώτης περιόδου κατάφερε να πάρει μία διαφορά πέντε πόντων (11-6).

Η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ όμως έδειξε να αντιδρά και μείωσε με ένα σερί 4-0 στον ένα πόντο (11-10). Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 23-16 υπέρ των πρωταθλητών Ευρώπης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ έδειξε ότι θέλει να τελειώσει από νωρίς τον αγώνα και στα πρώτα 2:30 λεπτά, ανέβασε τη διαφορά στο +12 (30-18), για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα στο +15 (53-38).

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έδειχνε να είναι σε πολύ κατάσταση και ειδικά από τη στιγμή που ο Άντονι Ράντολφ έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με 15 πόντους.

Στην επανάληψη οι Μαδριλένοι ήταν ήταν επίσης πολύ καλοί και ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στο +16 (57-41) και τη διατήρησε πάνω από τους δέκα πόντους.

Στην τελευταία περίοδο η Νταρουσάφακα αντέδρασε και με δικό της σερί κατάφερε αρχικά να μειώσει στους έξι πόντους (72-66) και στα 38 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα ο Τόνι Ντάγκλας (27 πόντοι) να ισοφαρίσει με τρίποντο στο 82-82.

Ωστόσο, η Νταρουσάφακα στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν έδειξε την ανάλογη συγκέντρωση και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή.

Τελικά, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς ευστόχησε στις τελευταίες τέσσερις βολές και απέδρασε από την Τουρκία με 86-82.

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης έχει ρεκόρ 17-4 και παρέμεινε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία της Euroleague, ενώ η “Ντάτσκα” υποχώρησε στο 3-18.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-53, 59-72, 82-86