Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, η ομάδα Γυναικών του Ολυμπιακού νίκησε το Σάββατο στο ΣΕΦ τα Χανιά με 92-76 και έφτασε στο 16-0 ρεκόρ.

Ήταν ο αγώνας που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών, με τις “ερυθρόλευκες” να έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Τα Χανιά ήταν πολύ ανταγωνιστικά κι έμειναν στη διεκδίκηση του αγώνα στα 3/4.

Μάλιστα προηγήθηκαν 63-62 και 66-64 με τα τρίποντα της Γεροστεργίου, με τελευταίο τους προβάδισμα, το 68-66 λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος.

Ο Ολυμπιακός έκανε 14-0 σερί σε τρία λεπτά, προηγήθηκε 80-68 με 7:40 για τη λήξη του αγώνα, φτάνοντας έως το +18, 92-74, πριν τελειώσει ο αγώνας με 92-76.

Η Μέγκαν Γκούσταφσον (κεντρική φωτογραφία) είχε 24 πόντους με 9/9 βολές, 7/9 σουτ, 11 ριμπάουντ, η Αΐνα Αγιούσο 13 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, κι η Σπυριδοπούλου 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ για τις νικήτριες.

Η Σιέρα Τζόνσον πέτυχε 24 πόντους για τα Χανιά, η Χέινς είχε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, η Χριστίνα Γεροστεργίου 12 πόντους με 4/11 τρίποντα κι η Κόνιαλη 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-47, 69-68, 92-76

Διαιτητές: Νάστος-Μπακετέα-Τσαταλλιού

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 10, Σταμάτη 12 (4), Αγιούσο 13 (3), Σπυριδοπούλου 12 (3), Σύρρα 4, Γκούσταφσον 24 (1), Νικολοπούλου 6, Δίελα, Αυτζή, Σουκ 11.

ΟΑ Χανίων (Κεραμιδάς): Χέινς 16 (2), Γεροστεργίου Χ. 12 (4), Κόνιαλη 10 (2), Ακλ 6, Γεροστεργίου Μ. 6 (2). Τσιχλάκη 2, Τζόνσον 24.

Η photo gallery:

Το υπόλοιπο πρόγραμμα και οι διαιτητές της 17ης αγωνιστικής:

Κυριακή 22/1

Εσπέρου 12:30 Εσπερίδες Καλλιθέας-Παναθηναϊκός Τσαχάκης-Κονταράτος-Χριστοδουλάκης (Κυρτάτας)

3ο Άνω Λιοσίων 13:00 Εύνικος-ΠΑΟΚ Ασλανίδης-Κώτσου-Κατσαπρακάκης (Ζαγκλής)

Α’ Μοσχάτου 13:00 Ελευθερία Μοσχάτου-Δάφνη Αγίου Δημητρίου Γαρινή-Λαζόγκα-Ανδρεόπουλος (Ζώης)

Επταπυργίου 14:00 Παναθλητικός Συκεών-ΠΑΣ Γιάννινα Γερακίνης-Παζώλης-Πράττος (Παπαδόπουλος Ν.)

Λευκάδας 17:00 Νίκη Λευκάδας-Πρωτέας Βούλας Καρακάσης-Λιαρομάτης-Λιόνας (Κοκορδάτος)

Α1 Γυναικών 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Α1 Γυναικών 2022-23: Η βαθμολογία