Ιωνικός-Προμηθέας

Ευχάριστο απόγευμα πέρασε ο Προμηθέας Πάτρας στο κλειστό του “Πλάτωνα”, επικρατώντας 74-66 του Ιωνικού Νίκαιας για τη 13η αγωνιστική της Basket League.

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, η οποία ανέβηκε στο 7-6, ενώ αντίθετα, οι “κυανόλευκοι” έπεσαν στο 3-10.

Κορυφαίοι των νικητών οι Τζο Τόμασον (16π.-7ασ.), Αρνόλντας Κουλμπόκα (15π.), Άντονι Κάουαν (12π., όλοι στο α’ ημίχρονο), πλουραλιστής ο Νίκος Γκίκας (7π.-4ρ.-5ασ.), κυρίαρχος στη ρακέτα ο Τζορτζ Κόντιτ με 10 ριμπάουντ (έβαλε και 9π.).

Στην επιστροφή τους, έπειτα από την απουσία στο ματς της Ρόδου κόντρα στον Κολοσσό, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έβαλε 17 πόντους, ο Ντιέγκο Κάπελαν 11 (όλους στο πρώτο ημίχρονο) και ο Ντιόντε Χόκινς άλλους 11 (συν 8 ριμπάουντ).

Ο Προμηθέας άφησε πίσω του την εντός προγράμματος ήττα από την Γκραν Κανάρια και τώρα θα επικεντρωθεί στο ματς της Πάτρας με την Μπούντουτσνοστ (25/1, 19:30) για τη 12η στροφή του EuroCup.

Ο Ιωνικός, από την πλευρά του, έχει έναν “Γολγοθά” μπροστά του, αφού αντιμετωπίζει κατά σειρά τους Παναθηναϊκό (εκτός), ΠΑΟΚ (εντός) και Ολυμπιακό (εκτός).

Ο Κάουαν αποδείχθηκε ζεστός στο ξεκίνημα (4/4 εντός πεδιάς στο α’ δεκάλεπτο), ο Προμηθέας προηγήθηκε 6-0 και ο Ιωνικός σκόραρε για πρώτη φορά σχεδόν 3 λεπτά μετά το τζάμπολ.

Ο Τζο Τόμασον μπήκε γοργά στην εξίσωση, συμβάλλοντας στο +10 του 03:08, προτού οι γηπεδούχοι πετύχουν 9-0 σερί και επανέλθουν.

Με τρίποντο του Ρέισον Σίμονς, ο Ιωνικός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στα πρώτα δευτερόλεπτα της β’ περιόδου, η οποία όμως ανήκε στον Προμηθέα.

Το 25-23 έγινε 25-32, ώσπου, οδεύοντας προς το τέλος του α’ ημιχρόνου, βγήκε στο παρκέ η ποιότητα των παικτών του Γιάννη Χριστόπουλου.

Το +12 στα 41” (μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή) και το +10 του α’ μέρους, προήλθαν κυρίως από τη διαφορά στα λάθη (14-8), τα κλεψίματα (3-7) και τα δίποντα (7/16-15/25).

Η τρίτη περίοδος ανήκε εξ ολοκλήρου στον Προμηθέα, ο οποίος εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι το +20 (42-62 και 44-64).

Τότε, όμως, οι φιλοξενούμενοι άφησαν το γκάζι, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πετύχουν σερί 14-0 και να μειώσουν στους 6.

Από το 01:09 της τρίτης περιόδου μέχρι το 05:49 της τέταρτης, οι παίκτες του Χριστόπουλου δεν βρήκαν σκορ, με αποτέλεσμα οι οπαδοί του Ιωνικού να ξεσηκωθούν για τα καλά.

Ο Τόμασον έβαλε τέλος στο κακό μομέντουμ του Προμηθέα (58-66), ο Μαυροκεφαλίδης έριξε εκ νέου τη διαφορά στους 6 και λίγο αργότερα στους 7 (62-69), ωστόσο ο σύλλογος της Νίκαιας δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74