Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός έβγαλε πειστική αντίδραση μετά τις δύο νίκες του Παναθηναϊκού στους τελικούς της Α1 Γυναικών, κάνοντας το 3-2 με το εμφατικό 87-54.

Οι “ερυθρόλευκες” ήταν κυρίαρχες στον αγώνα που διεξήχθη στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ και με νίκη επί των “πρασίνων” την Κυριακή (15/5, 15.00) στο “Π. Γιαννακόπουλος” θα κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

H εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στον τρίτο τελικό, προκειμένου να βάλει τις βάσεις για τη νίκη και το 4/5 στα τρίποντα έφερε το 18-5.

Οι “ερυθρόλευκες” έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, υποχρεώνοντας τις “πράσινες” σε 8 λάθη και πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας.

Χαρακτηριστικό είναι ότι προς το τέλος της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός σπατάλησε δύο σερί επιθέσεις επειδή τελείωσε ο χρόνος, προτού υποπέσει σε αβίαστο λάθος στην επόμενη κατεβασιά.

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις 6 πόντους στο α’ δεκάλεπτο και από τη στιγμή που σημείωσε 22, εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς ότι είχε ήδη πάρει σημαντική διαφορά για τη νίκη.

Οι κυπελλούχοι Ελλάδας έφτασαν ως το +24 (43-19), δείγμα της κυριαρχίας τους στο ημίχρονο, το οποίο επί της ουσίας έμελλε να χαρίσει το 3-2 στην ομάδα του Πειραιά.

Η κόουτς Καπογιάννη έριξε στη μάχη την Ελισάβετ Μπουντούρη 03:51 πριν από το τέλος της β’ περιόδου, σε μία προσπάθεια να βελτιώσει την εικόνα του Παναθηναϊκού.

Αυτό άργησε να συμβεί, δεδομένου ότι το β’ ημίχρονο άρχισε με δύο σερί τρίποντα από την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου, η οποία εκτόξευσε τη διαφορά στο +28.

Τότε αφυπνίστηκε ο Παναθηναϊκός που με ένα σερί 11-0 μείωσε στους 17 και λίγο αργότερα στους 15, προτού το δεκάλεπτο κλείσει στο 58-39.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να κυνηγά μεγάλο σκορ και το “τριφύλλι” να κρατά δυνάμεις για τον τέταρτο τελικό.

Πρώτη σκόρερ για τις “ερυθρόλευκες” ήταν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ εξαιρετικές ήταν οι Κριστίν Βίτολα και Αγγελική Νικολοπούλου με 16.

Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν πήρε τίποτα από τα ατού του σήμερα, αντιπαρέταξε την Ελισάβετ Μπουντούρη με 13 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Σταμολάμπρου 21(5), Σταμάτη 8(2), Αλεξανδρή 7(1), Σπυριδοπούλου 7(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 16, Φουράκη 3, Δίελα, Βαμβακά 1, Βίτολα 16(1), Χάμπλιν.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 12, Φιτζέραλντ 12(1), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 4, Κωτούλα 1, Μπουντούρη 13(3), Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Χατζηνικολάου 2.