Ζάρας

Η Λάρισα (11-12) επικράτησε με 84-77 του Προμηθέα Πάτρας (12-12) στο κλειστό της Νεάπολης, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι Πατρινοί είχαν νικήσει με 91-77 στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Πάτρα και έχουν το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με τους Θεσσαλούς.

Πάντως, όσον αφορά τις θέσεις 5-7, όλα θα κριθούν στην 26η και τελευταία αγωνιστική. Η Λάρισα υποδέχεται τον Ιωνικό (14/5, 17:00), ο Άρης (11-12) παίζει στην Πάτρα με τον… αδιάφορο Απόλλωνα (14/5, 20:00), ενώ ο Προμηθέας έχει ρεπό.

Αν κερδίσουν και οι δύο (Λάρισα, Άρης), τότε προκύπτει τριπλή ισοβαθμία (12-12), που ευνοεί τον Άρη που βγαίνει 5ος, αφού έχει κερδίσει δύο φορές τον Προμηθέα, ακολουθεί η Λάρισα στην 6η θέση, ενώ οι Πατρινοί θα καταλήξουν 7οι.

Αν ο Άρης χάσει από τον Απόλλωνα και η Λάρισα νικήσει τον Ιωνικό, τότε ο Άρης καταλήγει 7ος, ενώ 5ος θα είναι ο Προμηθέας και 6η η Λάρισα.

Η Λάρισα αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Ντεβόντε Γκριν και είχε πρώτο σκόρερ τον Ζάρα με 15 πόντους.

Για τον Προμηθέα επέστρεψε στη δράση ο Νίκος Γκίκας (13π., 6ασ.), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Σίμπσον με 20 πόντους. Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας των Πατρινών στην κανονική περίοδο, αφού την τελευταία αγωνιστική έχουν ρεπό.

Πριν από το τζάμπολ, οι παίκτες των δύο ομάδων καθώς και όλοι όσοι βρέθηκαν στις κερκίδες κράτησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Έιντριαν Πέιν που δολοφονήθηκε στο Ορλάντο:

Ο Προμηθέας ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα (2-11  στο 3′), αλλά μετά κατέρρευσε και η Λάρισα έτρεξε ένα επιμέρους 42-19 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 44-30.

Ο Ζάρας είχε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Μάριτς, Τσαϊρέλης, την ώρα που από τον Προμηθέα... πάλευε μόνος του ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά μείωσε στους 7 πόντους (57-50 στο 29′), με τον Τρέβις Σίμπσον να προσφέρει επιθετικές λύσεις.

Με το μομέντουμ υπέρ του, ο Προμηθέας μείωσε στους 3 πόντους (63-60 στο 33′) με δύο σερί τρίποντα του Γκίκα, που έλειψε πολύ τους τελευταίους μήνες λόγω του τραυματισμού του.

Μάλιστα, οι Πατρινοί πήραν το προβάδισμα (66-69), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 7-0 (με 5 πόντους του Μούντι και 2 του Ζάρα) και πέρασαν ξανά μπροστά (73-69 στο 38′).

Στο 1’32” ο Δημήτρης Αγραβάνης αποβλήθηκε για χτύπημα στον Ζάρα, η Λάρισα ήταν πιο ψύχραιμη στις βολές και έφτασε στη νίκη με το τελικό 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77.