Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο Πρωτάθλημα και έβδομο στα οκτώ τελευταία χρόνια στην Α1 Γυναικών το μεσημέρι της Κυριακής, αφού νίκησε τον Παναθηναϊκό με 87-83 στο ΣΕΦ και πήρε τον τίτλο με 4-1 νίκες!

Με υπομονή στο παιχνίδι του, όταν βρέθηκε έως και 20 πόντους πίσω στο σκορ (28-48) και καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κάλυψε την εις βάρος του διαφορά, προσπέρασε 82-79 στο 37′ και κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα για τη νίκη και τον τίτλο!

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα έκανε το τρία στα τρία, στους ισάριθμους τελικούς, αφού επικράτησε  76-69 στις 19/3 στο ΣΕΦ και 66-60 στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” την Πέμπτη (30/3) και με το 1-1 από την κανονική περίοδο, έφτασε στο 4-1.

O Παναθηναϊκός έπαιξε στους τρεις τελικούς χωρίς την κορυφαία του παίκτρια, Τσάστιτι Ριντ, λόγω τραυματισμού, ενώ ο Ολυμπιακός είχε χάσει από τον πρώτο τελικό, την αρχηγό του, Εβίνα Σταμάτη.

Η εξέλιξη του τελικού

Ο Παναθηναϊκός έκανε καταπληκτική εκκίνηση στον αγώνα με 5/6 σουτ στα πρώτα 3:45 για να προηγηθεί με 16-6, με πρωταγωνίστρια, τη Διονυσία Αλεξανδρή.

Με καλή κυκλοφορία μπάλας, ορθές επιλογές και την ευστοχία σε τρομερά επίπεδα, η ομάδα της Καπογιάννη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό σε όλο το δεκάλεπτο, για το υπέρ της 26-16 και 33-21, πριν μειώσει στη λήξη η Νικολοπούλου σε 24-33.

Ο Παναθηναϊκός είχε στην Α’ περίοδο 15/17 σουτ, 13/15 δίποντα, 2/2 τρίποντα.

Η διαφορά έφτασε έως τους 20 πόντους για τον Παναθηναϊκό στα μισά της β΄ περιόδου, όταν προηγήθηκε με 48-28 με 4:52 για το ημίχρονο!

Οι παίκτριες του Νίκλα μείωσαν κάπως τη διαφορά για να τελειώσει το πρώτο 20άλεπτο στο εντυπωσιακό, 42-55.

Με ηγέτιδα την Αΐνα Αγιούσο, ο Ολυμπιακός έκανε τη μεγάλη επιστροφή στην Γ’ περίοδο, όταν έτρεξε 17-1 σερί.

Μείωσε από το 45-64 του 24:29 στο 62-65 στο 27:52 και με τρίποντο της Αγιούσο στην εκπνοή, στο 69-72 στα 30′.

Η Ισπανίδα είχε πλέον 13 πόντους στην τρίτη περίοδο κι είχε φτάσει στους 21 συνολικά.

Η Χριστινάκη έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό με προσωπικό 5-0 σερί στην έναρξη της τελευταίας περιόδου για το 77-69, όμως η ομάδα της έμεινε άποντη στα πέντε επόμενα λεπτά του αγώνα. Με αιχμή την Γκούσταφσον και μεγάλο καλάθι της Σπυριδοπούλου, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με 82-79 με τρία λεπτά για το τέλος.

Η Κάρτερ “έσπασε” τη μηδενική παραγωγικότητα του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα, όμως σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε με 5ο φάουλ η σέντερ της ομάδας της, Έμιλι Πότερ.

Η Σταμολάμπρου απάντησε και στα 53” ήλθε πάλι η Γκούσταφσον να κάνει το 86-81.

Η Χαιριστανίδου μείωσε 86-83 στα 35” για να κάνει η Νικολοπούλου το 87-83, με 1/2 βολές στα 33”. Η Χριστινάκη αστόχησε σε τρίποντο για τον Παναθηναϊκό και πλέον όλα είχαν τελειώσει με τις παίκτριες του Ολυμπιακού να απνηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου.

Η Αγιούσο τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, ενώ η Μέγκαν Γκούσταφσον την προσπέρασε στο τέλος με 22 πόντους, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ κι έδωσε 5 ασίστ. Άλλους 13 πόντους και 11 ασίστ είχε η Αγγελική Νικολοπούλου και 11 πόντους πέτυχε η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου.

Η Χριστινάκη πέτυχε 19 πόντους και πήρε 10 ριμπάουντ για τον Παναθηναϊκό, 14 είχε η Κάρτερ και η Αλεξανδρή (12 από το ημίχρονο), 13 η Πότερ και 11 η Πηνελόπη Παυλοπούλου.

Tα δεκάλεπτα: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83

Διαιτητές: Κατραχούρας, Χριστινάκης, Ζιώγας

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 1, Αγιούσο 21(3), Σπυριδοπούλου 9(3), Σύρρα, Γκούσταφσον 22, Νικολοπούλου 13(1), Δίελα 2, Σουκ 9.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11(1), Πότερ 13, Σωτηρίου 5, Αλεξανδρή 14(2), Χριστινάκη 19(1), Κάρτερ 14(2), Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου 4.

Α1 Γυναικών: Τα photo clicks του Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός (gallery)

Α1 Γυναικών: Οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας

Α1 Γυναικών 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα